Малко, след като се разделиха с вокала си - Явор Захариев и го замениха с Ники Бакалов, Gravity Co. триумфираха на юбилейните награди на музикална телевизия ММ.
Групата си тръгна с две статуетки, присъдени от журналистическата гилдия, в категориите "Най-добра група на десетилетието" и "Най-добър поп/денс албум на десетилетието".
Gravity Co. е сформирана през 2001 г. по инициатива на продуцента Георги Станев. Идеята идва случайно, след като музикантите приключват работа по озвучаването на компютърна игра.
Оттогава насам една от най-успешните групи в България създава редица хитове, два албума и се сдобива с множество награди. Изпълнителите подгряват формации като Stereo MC`s, Fun Lovin` Criminals, предизвикват интереса на музикалната медия MTV, участват във фестивали, печелят конкурси.
"Нямаме нужда да се харесаме на всички, ние просто правим нашата музика искрено и това осмисля живота ни", казаха за Avtora.com музикантите от Gravity Co. Освен това, Иво Чалъков, Петър Съмналиев и Стефан Попов споделиха виждането си за музикалната сцена в България, новият вокал на групата и музикалната журналистика у нас.
Avtora.com: По случай 10-тата си годишнина, музикална телевизия ММ и журналистите в България ви обявиха за Група на десетилетието и ви присъдиха приза за албум на десетилетието за "U". Очаквахте ли го?
Петър Съмналиев: Надявали сме се. Ще е глупаво да кажем, че не ни е интересувало.
Стефан Попов: Лично аз не вярвах, че ще вземем подобни награди. Никога не знаеш как журналистите биха определили групата на десетилетието - дали заради хитовете, които си направил, дали заради феновете, дали заради това, че има смисъл от теб като група.
Петър Съмналиев: Определено не сме една от най-въртяните в ефира група.
.: А имаше ли друга категория, в която искахте да спечелите приза?
Петър Съмналиев: Да, за RnB.
Стефан Попов: Наградите, които взехме, биха изкефили всяка група. Това са най-добрите категории.
Иво Чалъков: Това са най-силните награди.
.: Какво стои зад тази награда, освен 7 години работа?
Иво Чалъков: Самата награда означава комплекс от неща, които трябва да притежаваш, за да я спечелиш - концертна дейност, имидж, добра музика, отношението на феновете, какво ли още не.
Съставът на Gravity Co. през 2002 г., когато на музикалния пазар
излиза дебютния албум на групата "U".
.: Преди години, когато случайно се сформира Gravity Co. очаквали ли сте, че ще стигнете до тук? Имахте ли подобни амбиции или всичко стана случайно, докато се забавлявахте?
Петър Съмналиев: Винаги сме имали амбиции да слушат музиката ни.
Иво Чалъков: И да се приема добре на много места по света. Искаме да пътуваме, искаме да правим големи концерти - това за никого не е тайна. Всяка група иска да има фенове на колкото се може повече места по света.
Стефан Попов: На мен ми се иска да вярвам, че Gravity Co. са обърнали нещата в България в музикално отношение. Преди нас беше доста немислимо да пееш на английски. Но стана ясно, че най-важна е музиката, а езикът няма значение.
.: Аз мисля, че отдавна е надживян този т.нар. "проблем" в България.
Иво Чалъков: Преди да се появим ние, да пееш на английски си беше проблем. В началото една от първите ни песни беше стигнала до челните места в класацията на една радиостанция и като разбраха, че сме българи, го свалиха!
Петър Съмналиев: На мен ми е интересно как ще отговорят журналистите на въпроса, който ни задаваш - какво стои зад този успех? Защо са гласували за нас? Защото, когато става въпрос за конкурси, често дават гласовете си за нас, но когато трябва да пишат за Gravity Co., не го правят.
Иво Чалъков: Ето сега, покрай фестивала Spirit of Burgas сме чели материали за събитието, в които са изредени всички участващи, без нас.
Стефан Попов: А все пак ние бяхме едни от хедлайнерите на основната сцена!
Иво Чалъков: MTV харесаха само нас като българска група, с която да направят интервю, излъчиха наш клип. Но в родните медии това не е отразено. И има много такива случаи.
Стефан Попов: А бяхме една от причините да го има този фестивал изобщо.
.: Разочарова ли ви това отношение на медиите?
Иво Чалъков: Не, просто го споменаваме като факт.
.: Искали ли сте да правите музиката си на друго място по света?
Стефан Попов: Всеки би искал поне да разбере как се приема музиката му по света. Ние сме проверявали и мисля, че и навън би вървяла музиката ни. Когато в България няма реален бизнес, с който да свериш това, което правиш, е хубаво да се развиваш и в друга среда.
Иво Чалъков: Често пък тук попадаме в графата "Ей ония с наградите, знаем ги" и това е. Но при нас много неща се променят в музиката ни и става въпрос за съвсем друго нещо. Често чуваме и "Вие не сте за тук" и после "ама не сте и за там".
Gravity Co. подготвят редица концертни участия извън страната.
Снимка: Avtora.com
.: Групата на десетилетието в България може ли да си позволи да се занимава само с музика?
Стефан Попов: Правим го.
Иво Чалъков: Коства ни много жертви и усилие, но сме щастливи, че правим това. Лишаваме се от много неща, но музиката е това, което ни определя и е най-важното.
.: Да поговорим за Ники - как се вписа той в Gravity Co.?
Стефан Попов: Ники е много голям ентусиаст и е много работлив. Трябва да се учи на много неща, през които ние вече сме минали. Но тепърва ще се развива все повече и повече. Ние това всъщност искахме от новия си певец - хем ние да го градим, хем той самият да се гради покрай нас.
.: Променя ли се стила на групата покрай Ники?
Стефан Попов: Всеки албум е с нещо по-различен от предишния. Трябва да има развитие, защото да тъпчеш на едно място, опитвайки се да повтаряш стар успех, не е нещо, което искаме да правим. Няма никакво значение с какво се занимаваш в България, така че по-добре е да останеш верен на себе си и да правиш това, което ти харесва.
Иво Чалъков: Ники притежава уникален набор от качества, не просто перфектен глас. Той може да пее 12 часа нон стоп, ако се наложи. Може да приема нещата достатъчно сериозно, може и да се забавлява.
.: Имаше ли някаква критика от страна на феновете ви? Много от тях се опитваха да го сравнят с Явор, което нямаше как да се случи?
Петър Съмналиев: Никога не сме се опитвали да търсим същия човек.
.: Официалната версия за напускането на Явор беше здравословното му състояние. Феновете започнаха да го съжаляват по форуми, че няма да може да пее повече, а малко след това той си направи собствен музикален проект Free Will Society? Какво става всъщност?
Иво Чалъков: Никой от нас не знае.
Стефан Попов: Не сме чували нищо за това.
.: Не поддържате ли никаква връзка с него?
Иво Чалъков: Виждаме се от време на време, но да ти кажа, че се чуваме всеки ден по пет пъти, няма да е коректно.
Стефан Попов: Всеки сам решава съдбата си и явно това е неговото решение. Само времето може да покаже какъв е бил правилният избор.
Иво Чалъков: Това също е за уважение, защото да можеш да отсечеш и да решиш да направиш нещо, това е важно.
.: През лятото на 2007 г. вашият продуцент Георги Станев беше направил конкурс за вокали за нов страничен проект. За какво беше този кастинг?
Петър Съмналиев: За новия ни вокалист.
.: Беше обявен като страничен проект, който няма нищо общо с групата?
Иво Чалъков: Не искахме да прозвучи толкова гръмко като "Gravity Co. си търсят нов вокалист".
Стефан Попов: Тогава можехме да попаднем на много неподходящи хора или пък на подходящи без самочувствие. Беше трудно, но и забавно.
В началото на 2008 г. Николай Бакалов бе избран за вокалист
на Gravity Co. Снимка: Avtora.com
.: Имаше ли момент, в който се отчаяхте, слушайки предложенията?
Петър Съмналиев: Да, имаше момент и в който се бяхме притеснили доста.
Иво Чалъков: Залогът беше твърде голям. Не искахме да правим своеобразен Music Idol, а да намерим точния човек. Не искахме медийна кампания. И без това медиите обръщат внимание само на каквото си поискат, можеше да се изкриви идеята на това, което търсим.
Стефан Попов: Така е, медиите днес правят каквото си поискат, но трудно оценяват реалните успехи. Никой не написа, че ние бяхме единствената българска група, излъчена по МTV.
Иво Чалъков: Звучи негативно, но е абсолютен факт - Spirit of Burgas беше най-голямото музикално събитие в България и не стига, че медиите не обърнаха подобаващо внимание на сцените и групите, но когато го правеха, се случваше по много смешен начин. Журналистите тук не познават половината от образите на сцената.
Петър Съмналиев: Абсолютна незаинтересованост. Преди време имаше обявен концерт на Gypsy Kings в НДК, който обаче не се състоя по някакви си причини. На следващия ден обаче, в някакъв всекидневник виждаме статия за концерта - колко бил готин, колко публиката се изкефила и така нататък. Те дори не са си направили труда да отидат или да разберат поне дали се е състоял този концерт.
.: Да, със сигурност това е доста неприятна част от журналистиката ни в момента.
Стефан Попов: Един от най-големите абсурди беше, когато видяхме наша снимка в някакъв всекидневник и отдолу пишеше: "Крис, Том и Бен от Sisters of Mercy много харесаха българските момичета!". Или пък в програмата за телевизиите кратко ревю на филма "Гепи" и снимка на двама от нас, под която пише "Томи и Турчина от "Гепи"! За какво изобщо говорим...
Иво Чалъков: Нашата журналистика днес не уважава читателите си.
Стефан Попов: Миналата година, когато взехме четири награди от ММ, даже не бяхме споменати в повечето медии.
Иво Чалъков: Наградите на ММ са история в музикалния живот в България и тежат на мястото си.
Стефан Попов: Единствената ни критика към тях е, че нямат категория за тежка музика, защото има такива банди в България, които не трябва да се пренебрегват.
Иво Чалъков: Като цяло журналистите не търсят истината днес, а това, което виждат на повърхността. Истината е интересна, тя трябва да се търси!
Стефан Попов: Пресата си измисля, а не търси скандалите. Предпочитат наистина да размножават измислици, а реалните истории се спестяват.
.: Ако говорите за това, тогава със сигурност много хора искат да разберат защо не извикахте Явор на сцената по време на награждаването, за да получите заедно наградите, за които и той е работил? Явор беше в НДК по това време!
Петър Съмналиев: Явор вече не е част от групата. Благодарихме му, както и на Ясен, който също напусна.
Иво Чалъков: Ако групата се беше разпаднала след напускането на Явор, кой щеше да вземе наградата?!
Стефан Попов: Ние вече сме в съвсем друг състав и Ники е част от него. Нямаше причина да не бъде с нас! Това е Gravity Co. днес!
.: Какво си пожелава за следващото десетилетие Групата на десетилетието?
Стефан Попов: Сега сме обърнали поглед навън. Имаме много планове, но сме суеверни и е тъпо да говорим неща, които може да се случат, но може и да не се случат. В момента се подготвяме за фестивала в Грьонинген, Холандия. Там е важно да поканиш правилните хора да те слушат.
Иво Чалъков: В България това е много разпространено - всеки раздухва някакви факти предварително. Ние ще направим обратното - ще се опитаме да направим нещата да се случват и тогава ще говорим за тях.
Стефан Попов: Иначе имаме много нов материал.
.: А нов албум?
Иво Чалъков: Албумът не ни е приоритет в момента.
Петър Съмналиев: Ще пуснем и няколко парчета за сваляне в интернет.
.: Това е интересно - преди време бяхте категорични, че това няма как да се случи?
Петър Съмналиев: Идва момент, в който няма как да върнеш нещата назад. И да ограничаваме хората, които са свикнали да дърпат музика от нета. Аз примерно все още си купувам албуми, но това е друг въпрос.
.: Какво слушате в момента? Какво ви вдъхновява?
Стефан Попов: Много неща. Не слушаме само нова музика, слушаме и стари неща.
Иво Чалъков: Често слушаме музика прагматично - за да чуем нови тенденции, технологии. Така се развиваме. Нямаме нужда да се харесаме на всички, ние просто правим нашата музика, правим я искрено и това осмисля живота ни. Чрез музиката намираме хората, с които можем да комуникираме и се чувстваме добре.
За Avtora.com интервюто взе Елена Георгиева