Ако има нещо, което да отличава Google от другите търсачки в уеб, то е непрестанният й стремеж да става все по-добра и по-добра. Въпреки че от доста време е некоронована кралица на този вид онлайн услуги, Google не спира да се развива и да търси нови и нови начини да бъде полезна за милионите си потребители.
Неотдавна търсачката направи поредната стъпка напред с въвеждането на т. нар. Knowledge Graph алгоритъм за търсене. Неговата цел е да отведе Google отвъд простото претърсване на уеб по зададен ключ и откриване на повече и по-контекстуално свързани съвпадения.
Новият механизъм за търсене ще позволи на Google по-точно да отгатва вашите желания и да прави смислова разлика например между думата син (в смисъл на цвят) и син (дете от мъжки пол).
Благодарение на Knowledge Graph потребителят ще получава солидно количество допълнителна информация за всяко зададено търсене, която е подредена и визуализирана по подходящ начин.
И тъй като всичко звучи малко мъгляво, и сигурно вече се чудите с какво ли пък новият алгоритъм е по-различен (или по-нов) от стария, ви предлагам пет отлични и много прагматични примера за това какво можете да правите с новия/стар Google.
Открийте препоръки за филми, музика, книги и телевизионни програми.
Ако намирате инфо карето "хората купили това, са купили също и..." на Amazon за интересно и полезно, то малко екстра информация в стил "другите търсили това, са търсили още..." на обновения Google без съмнение ще ви допадне като идея.
Търсачката е така настроена, че по подразбиране извежда само пет препоръки. Например при търсене по ключ "Игрите на глада", ще ви насочи към всички книги от серията. Но също така ще ви ориентира и за други романи в стил "спекулативна фантастика". Или ако търсите повече за любимото си ТВ шоу, може да посочи и други подобни програми от същия сценарист/режисьор.
Намерете културни или други интересни събития.
Това е чудесен метод за планиране на свободното време – просто пуснете търсене за намиращ се близо до вас музикален клуб, театър или изложбена зала, и Google ще ви ориентира за всички предстоящи и интересни събития, които ще се състоят там.
Или ако пуснете името на любимата си рок банда, търсачката ще ви покаже кога и къде ще свири тя, какви участия и планирани концерти има.
Набележете си местните забележителности.
Колко пъти ви се е случвало да пътувате до друг град или дори чужда държава и да се налага да ровите из тонове туристически наръчници и гидове, за да откриете какво интересно може да видите там?
Google може да свърши цялата тази трудоемка работа за секунди. Търсачката ще ви препоръча пет интересни локации, които бихте могли да посетите - в това число музеи, паметници на културата, атракции и местни забележителности. При това Google ще придружи всяка своя препоръка с точен адрес и дори телефон!
Намерете най-близкия пощенски офис, химическо чистене, италиански ресторант и какво ли още не.
На фона на всички останали полезни функции, които изброихме до момента, това е лесно – направо фасулска работа за търсачка с възможностите нa Google, която буквално се равнява на бърза справка в местните "Жълти страници".
Само че Google и това прави по-добре, като дори ви посочва най-краткия път до мястото, което търсите, изобразен върху подробна карта. Удобно!
Вижте за секунди колко е часът в друг град.
В случай, че искате да звъннете на приятел, намиращ се на друг континент и не искате да го събудите посред нощ, тази опция ще ви бъде много полезна. С нейна помощ можете да проверите бързо и лесно какво е местното време в града, в който той се намира. Просто напишете името на мястото в полето за търсене и „воала!” - имате точен час в Сан Франциско, Калифорния!