Google и пиратите: колко точно "безпристрастна" е търсачка №1?

Pinterest LinkedIn +

Съвсем скоро (всъщност съдейки по скоростта, с която обикновено Google интегрират новите функции в услугите си, още вчера) търсенето на сайтове, предлагащи пиратско съдържание, ще стане доста по-трудно, отколкото е било досега. Причината е, че мега популярната търсачка Google обяви инициатива в този дух. Така в списъка с резултатите от подобно запитване линковете към пиратски сайтове ще са доста по-надолу.

Интересното тук е, че Google не взима подобно решение съвсем самостоятелно. Компанията съобщава, че само за последния месец е получила повече от 4.3 милиона уведомления за нарушени авторски права от различни сайтове. Тази цифра е по-голяма от всички подобни искове, които търсачката е получила през цялата 2009 г.

Затова въпреки нежеланието на Google да променя търговската си политика и алгоритмите си за търсене, на компанията ще й се наложи да "изтика" надолу резултатите, свързани с пиратски сайтове.

Ограниченията ще са до известна степен диференцирани - супер популярни уеб страници като YouTube например няма да се повлияят от промените, макар че често в тях се качва мултимедийно съдържание, нарушаващо авторските права.

Все пак ефектите от подобни рестрикции няма да са само и единствено негативни. "Разместването" в пластовете с резултати от търсенията ще даде шанс на редица по-малки сайтове, предлагащи легално интелектуално съдържание - филми, музика, книги, игри, тъй като то ще ги "изтика" нагоре в списъците на Google.

От друга страна, подобно решение нанася непоправим удар върху репутацията на търсачката. Предприемането на подобна "корекция" в алгоритмите за търсене обръща нагоре с главата досегашните твърдения на компанията, че резултатите от техния енджин за сортиране не подлежат на промяна.

Щом подобна манипулация е възможна за едни сайтове, защо тя да не е възможна и за други? Например за сайтовете на Coca Colа или Microsoft, които утре могат да "цъфнат" най-отпред в листа с резултатите на Google, само защото корпорациите, на които принадлежат, са решили да се разделят с някой друг милион или просто са заплашили търсачката със съдебно преследване?

Още повече че полезността и прагматичността на подобна мярка за решаване на проблема с пиратското съдържание онлайн е повече от съмнителна. Да, в уеб има огромен брой нелегални сайтове, които категорично не заслужават да са в челните места на листите за търсене, но нека бъдем обективни - всеки, интересуващ се и търсещ пиратско съдържание, няма нужда от Google, за да го намери - той отдавна знае точно къде и как да го потърси.

В същото време нарушаването на принципа за безпристрастност на търсенето подронва сериозно легитимността на върнатите от Google резултати и повдига някои много сериозни съмнения относно обективността на нейния енджин за търсене.

Сподели.