Федералното бюро за разследвания на САЩ (ФБР) сключи договор с компанията Lockheed Martin за един милиард щатски долара за разработването на гигантска компютърна база данни с биометрична информация.
Целта на бюрото е намирането на още по-сигурни начини за идентифициране на престъпници и терористи. Една от технологиите, в която ще бъдат вложени най-сериозни усилия и ресурс, е очният скенер.
Според договора, чиято стойност е между $850 милиона и $1 милиард, проектът трябва да бъде завършен до десет години, каза Thomas Bush, помощник директора в отдел Информационна служба към криминалното правосъдие на ФБР.
Judy Marks, президентът на отдел Транспорт и сигурност към Lockheed, от своя страна казва: "Ние сме извънредно поласкани от възможността отново да работим с агенцията (ФБР) по създаването на тази революционна технология".
Lockheed Martin стоят зад разработването на настоящата база данни от пръстови отпечатъци. Новата програма се определя като следващо поколение идентификационна технология и вече среща противници сред защитниците на гражданските права, според които тя ще причини тревога сред американците.
"Това е първата стъпка към превръщането на обществото в обект на постоянно наблюдение – по този начин ще стане възможно да бъдете следени навсякъде и по всяко време; рано или късно всяко ваше действие ще започне да се следи, то ще се описва и ще се търси зависимост”, твърди Barry Steinhardt, директор на проекта за Технологии и Свобода към Американското сдружение за защита свободата на цивилните граждани, цитиран от CNN.
Към момента ФБР разполага с база данни от 55 милиона пръстови отпечатъци. През следващите няколко години властите искат да използват новата база данни за сравняване на отпечатъци от длани, белези, татуировки, както и на очния ирис и формите на лицето. Идеята е чрез комбинирането на всички налични данни за даден човек да може да бъде определяна самоличността му.
"Пръстовите отпечатъци ще си останат основният ни метод”, казва Bush за CNN, но бързо добавя, че "Биометрията се развива и за нас е нужно да можем да използваме всички нейни елементи за нашите цели”.