На 25 март (в първите часове на 26 март българско време) канадският филммейкър Джеймс Камерън, заснел двете най-доходоносни кино продукции на всички времена – "Титаник" и "Аватар", стана третия човек в цялата човешка история, достигнал най-дълбоката точка на океанското дъно – Марианската падина в Тихия океан. И първият, прекарал там повече от три часа, снимайки филмов материал, при това в триизмерен формат.
52 години след историческото спускане на 11 км под морското равнище (еквивалентът на разстоянието над него, на което летят гражданските самолети) на Жак Пикар и Дон Уолш, 57-годишният Камерън сбъдна дългогодишната си мечта да покори Challenger Deep и да увековечи на лента онова, което се крие там, снимайки с три камери, две от които външни.
"Току-що достигнах най-дълбоката точка на океанското дъно. Никога не съм се чувствал толкова добре, стигайки дъното. Нямам търпение да споделя с вас онова, което виждам тук", написа в Twitter Камерън веднага след края на спускането си с подводницата Deepsea Challenger, продължило близо 2 часа.
Текстовите съобщения са били единственото му средство за комуникация с екипа на мисията, сред чиито членове е бил и прехвърлилият 80-те Дон Уолш.
Камерън планира да монтира заснетия материал в 3D Imax филм, който да бъде разпространен в кино театрите в цял свят, и втори, който да бъде излъчен по National Geographic.
Той е посветил години от живота си на конструирането на снабдената с мощни LED прожектори, видео апаратна и подобни на ръце щипки за взимане на водни и скални проби Deepsea Challenger.
За да изплува от дъното на Марианската падина, където е бил подложен на натиск от 1000 атмосфери, той е разтоварил от подводницата, дълга над 7 метра и тежаща 11 тона, баластни тежести с общо тегло от близо половин тон.
Изкачването му е продължило два часа, а престоят му на дъното – над три часа (по-кратко време от предварително предвидените 6 часа и около 10 пъти по-дълго от това, прекарано от Уолш и Пикар).