За пълноценна операционна система на Google се говори още от времето на пускането в продажба на мобилния телефон на компанията и операционната система, написана за въпросния, зовяща се Google Android. Google. Chrome. OS. Написани в този ред предните слова със сигурност са предизвикали сърцебиене в голяма част от управата на Microsoft.
Но каква всъщност е истината около Google Chrome? Ето в този материал ще се опитаме да я открием. Доколкото разбира се ни позволяват възможностите.
Ето какво казват от Google по въпроса: "Google Chrome OS е отворена система, която ще бъде изключително лека операционна система, целеща се в пазара на нетбуците. Там, където повече потребители прекарват по-голяма част от времето си в мрежата". И това е в общи линии официалната концепция на хората от Google.
Логото на Chrome е инспирирано от кърлинга?
Въпросната OS ще върви на произволен x86 процесор (стандартния Core 2 Duo и т. н.) и дори на ARM процесори (като тези, поместени в мобилните телефони от висок клас). Освен това системата ще бъде така написана, че да няма начин да бъде засегната от вируси и прочее червейна паплач, тормозеща спорадично Windows потребителите. Всичко хубаво, но тази информация определено не ни казва много. Или поне не толкова, колкото очаква стандартният потребител.
Все пак Google Android е мобилна OS, която върви въз основа на линукски кернел. Дали същото ще важи и при Google Chrome? Докато Android е създаден с идеята да захранва мобилни телефони, различчни сет-топ-бокс решения и други гаджети, то Chrome ще бъде насочен към стандартни PC-та (поне като първоначална дефиниция). Тъй като от Google до този момент не са особено лаконични в описанието на Chrome, ще се опитаме да направим някои изводи измежду редовете от пусната до момента информация.
За един по-добър Google свят...
По всичко изглежда, че на този етап има две възможности за Chrome OS. Шаблонния вариант - този, който не е и особено надъхващ - е Chrome да бъде Linux с различен интерфейс , базиран на Chrome браузъра. В този смисъл ако премахнеш всички апликации от Ubuntu и оставиш единствено Firefox 3.5, това превръща ли въпросната операционна система във Firefox OS? Тоест, ако избраният (най-вероятно ще бъде именно този) вариант бъде инсталиран на дадена машина, то каква реално ще бъде фундаменталната разлика между Google Chrome OS и версия на Chrome браузъра с Google Gears допълненията? Звучи особено ненадъхващо, нали?
Другата възможност определено е по-интересна. Тя е базирана около изказването на Google: „По-голяма част от времето си потребителите прекарват в мрежата”. Софтуерната архитектура е простичка – Google Chrome ще си върви като стандартна браузър система, използваща за основа Linux кернела.Тоест целият процес на работа/забавления ще се провежда в интернет, като по този начин мрежата ще бъде „платформа” сама по себе си.
Така или иначе Google вече имат работеща основа, базирана на Chrome браузъра и благините около него.
Според Google с Chrome OS компанията (поне на този етап) се цели най-вече в пазара на нетбуците.
И тук неминуемо ще се появи мнението, че е безумно да управляваш един компютър изцяло с помощта на Chrome OS. Тоест да използваш единствено уеб базирани апликации. Ами ако в даден момент не можеш да бъдеш онлайн?
Първо, потребителите вече могат да използват Gmail офлайн. Това със сигурност е ясна индикация, че и други към този момент единствено уеб базирани апликации ще могат да се използват пълноценно и без наличието на връзка към интернет (погледни видеото). Да не забравяме, че от около година и Google Docs могат да бъдат използвани в офлайн режим. Освен това със сигурност не е просто съвпадение, че Google премахнаха надписа „Бета” от своите уеб базирани апликации в деня, в който обявиха разработката на Chrome OS.
Да не забравяме и HTML5, за който се говори, че ще предостави невиждани до момента възможности за уеб базирани апликации и развитието му до времето на премиерата на OS-а на Google, която трябва да се състои през втората половина на 2010 година.
Надяваме се силно от Google да се погрижат и за някои недостатъци, налични при Android, като липса на видеоплеъри, необмислени интерфейсни решения и прочее. Освен това ако Chorome OS действително се окаже изцяло уеб базирана OS, то Google да представи добра документация, от която да се възползват хиляди програмисти, които могат да пишат апликации за системата.
Фактът, че Chrome и в момента върви на всяка Windows, OS X и Linux система, означава, че 99% от знаещите програмисти ще могат да пишат софтуер за Chrome OS.
Винаги ще изникват въпроси като как ще мога да синхронизирам iPod-са си, принтера и домашната си мрежа? На този въпрос не сме сигурни, че и самите Google могат да отговорят към този момент. Но може би някои действия (поне в началото) действително ще бъдат невъзможни. Със сигурност ще има хора, които ще псуват отривисто заради (евентуални) лимитации на особено лекия OS.
Бил Гейтс: Не ни отписвайте, доверете се на Windows 7 с поддръжка на Natal технологията...
Чистата и свята истина обаче е, че времената, в които един обикновен мобилен телефон ще може да подкара Chrome OS, не са никак далеч. Съвсем близо е и времето, в което безжичният интернет ще бъде достъпен от почти всяка точка на планетата. По всичко изглежда, че Google има дългосрочни планове, които ще следим с особен интерес.
Изводът от този материал е, че поне за момента Microsoft действително нямат от какво да се страхуват. Но може и да им се наложи да се поизплашат сериозно след около година -две...
Автор: Ивайло Коралски