Още откакто Nintendo смаяха видеогейминг света с феноменалната си Wii концепция през 2006, водещите компании в тази област се надпреварват да повдигнат завесата на времето и да надникнат колкото може по-далеч в бъдещето на електронните забавления.
След PS Move и Xbox Kinect, които, ако трябва да сме докрай обективни, представляваха повече или по-малко "авторска" интерпретация на Wii идеята, Sony и Microsoft сякаш проумяха, че за да предизвикат втора вълна от "УАУ!" ефекти, ще трябва да предложат на разглезените съвременни геймъри нещо много повече от алтернатива на система за контрол с жестове.
Така се родиха наистина интересни идеи за "разширена" реалност като Wonderbook на Sony и Xbox SmartGlass, които, трябва да признаем, добавиха нов слой от възможности за интеракция и управление отвъд първоначалната Wii идея.
Засега нещата в Sony лагера не са много ясни, но на тазгодишния CES Microsoft показа, че има твърдото намерение да продължава уверено напред в тази посока.
Демонстрираната IllumiRoom технология е наистина интересен нов опит за допълнително разширяване и обогатяване на игралното преживяване и, за разлика от екзотични концепти като Oculus Rift например, по всичко личи, че няма да изисква кой знае какви допълнителни инвестиции и ресурси, за да бъде реализирано.
Идеята на IllumiRoom е да превърне цялата ви стая в едно огромно интерактивно поле за забавления. За целта ви е нужен само Kinect контролер и допълнителен мини-проектор. Ако съдим по видео демото, което компанията показа, това е и всичко, което ще ви е нужно – дори не е необходимо играта, с която използвате IllumiRoom, да е специално предназначена за нея.
Реално това, което технологията предлага, е възможност действието, което наблюдавате, да напусне предела на монитора или телевизионния ви екран и да насели цялата ви стая. С други думи IllumiRoom комбинира две добре познати технологии за визуализация и интеракция – прожекционна и on screen (върху екран) – в едно ново преживяване: по-забавно и богато, разширяващо пределите на гейминг експириънса.
Естествено, тук не говорим за някаква "виртуална реалност", но въпреки това идеята е свежа, различна и в случай, че не оскъпи прекалено много бъдещия Kinect (или Xbox), определено заслужава внимание.