Цензура: Киносалоните в България стъпкаха Хайтов!

Pinterest LinkedIn +

Въпреки доброто представяне на филма „Сватба“ част от българските киновериги премахнаха лентата от своите програми, алармират създателите на лентата. Екипът на новия български филм ще сезира КЗК за нелоялна конкуренция

На 8 ноември в цялата страна тръгна дългоочакваното кинозаглавие „Сватба“, базирано на едноименния разказ на Николай Хайтов. През първия уикенд филмът зае 5-то място по гледаемост в родния боксофис. С резултат от 32 563 лева, лентата успя да се пребори с дългоочаквани холивудски премиери, като изпревари филма „Конклав“, режисиран от носителя на „Оскар“ Едуард Бергер.

Въпреки екстремно натоварения период, в който кината са затрупани с нови заглавия, и огромния интерес към филма „Гунди – Легенда за любовта“, заемащ голяма част от екраните в страната, екранизацията по разказа на Хайтов успя да намери своята публика. Този зрителски интерес обаче не се оказа достатъчен за част от българските киновериги. Cineland и Cinegrand оставиха „Сватба“ без нито една вечерна прожекция през първата седмица от излъчването му (от 11 до 14 ноември), създавайки безпрецедентен казус.

Никога досега в съвременната киноистория на България филм, който е влязъл в националния боксофис на 5-то място, не е получавал подобна програмация. Това на практика направи лентата недостъпна за всички работещи и учащи зрители на тези вериги. Нещо повече – от 15 ноември филмът „Сватба“ бе свален от екран в киноверигите Cineland и Cinegrand, които заедно притежават близо 50% пазарен дял, като по този начин ограничиха възможността на българската публика да се докосне до екранизираната класика.

Въпреки създалата се ситуация интересът на зрителите остава висок. Независимо от затрудненията в разпространението, „Сватба“ успя да заеме 7-мо място в боксофиса през тази седмица с резултат от 44 773 лева, благодарение на прожекциите в кината Cinema City, Кино Арена, както и в независимите киносалони като „Одеон“, „Дом на киното“ и други.

Важно е да се напомни, че филмът „Сватба“ е с препоръка за гледане от Министерството на образованието и науката. Освен това той получи престижната Награда на критиката на тазгодишното издание на „Златна роза“. Тези факти подчертават още повече тенденциозното негативно отношение към лентата. Поради това екипът на филма потърси за коментар Божидар Илиев, собственик на киноверигата Cineland и председател на Управителния съвет на „Асоциацията на българските киносалони“. В писмо до Магдалена Ралчева, режисьор на филма „Сватба“, той написа:

Изглежда, че имате системен проблем с програмацията на филма, след като три от киноверигите са програмирали филма по доста сходен (да не кажа идентичен) начин, тоест проблемът не е в нас само. Този проблем се нарича „непрофесионално киноразпространение“ – под това имам предвид, че първа важна задача на всеки разпространител е да подбере премиерна дата, която да не влиза в тежък конфликт с околните заглавия. Във вашият случай това не е направено, тъй като вие сте избрала да пуснете филма си в екстремно натоварен период, в който кината сме буквално „задръстени“ от заглавия“.

Отговорът на Божидар Илиев ясно подчертава, че независимо от интереса на публиката към филма „Сватба”, препоръката от страна на Министерството на образованието и науката и критиката в България, лентата е пренебрегната в полза на други филми, тъй като показването на „Сватба” влиза в „тежък конфликт” с останалите заглавия. На фона на създалата се ситуация Националният филмов център също допринесе за усещането, че има тенденциозно отношение към филма на Магдалена Ралчева, като не разпространи националните резултати на лентата, което технически доведе до отпадането на „Сватба” от националния топ 10 тази седмица.

Невъзможността на българската публика да се запознае с едно класическо произведение като разказа „Сватба” на Николай Хайтов през големия екран заради чужди кинозаглавия ни напомня за думите на автора, публикувани в негова статия във вестник „Учителско дело” през 1993 година, които звучат по-актуално от всякога.

Вече сме свидетели на дълбоките поражения, които безродничеството (интернационализмът и космополизмът) нанесоха в духовния свят на българина, доказателство, че наруши ли се равновесието между личните и обществени тежнение (и интереси), държавата изпада в болестно, „безтегловно“ състояние“.

Ситуацията провокира Магдалена Ралчева да напише отворено писмо до медиите, а екипът на филма е готов да инициира обществена дискусия относно важността родната кинопродукция да има своето гарантирано място в българските киносалони. Вдъхновение за тази реакция и обществена позиция екипът черпи от своята публика, която, независимо от трудностите, гледа филма и твърдо застава зад необходимостта подобни заглавия да имат гарантирано място в родния киноафиш. Доказателство за това са зрители, които са се самоорганизирали и гледали филма „Сватба” облечени в автентични носии от различни краища на България.

Ето и текста на отвореното писмо до медиите и обществеността, написано от режисьора на филма:

Уважаеми сънародници,
Уважаеми представители на медиите,
Обръщам се към Вас с тревога и дълбоко разочарование по повод тенденциозното и несправедливо отношение към филма „Сватба", базиран на едноименния разказ на Николай Хайтов, истинска класика в българската литература.
Въпреки високия интерес на публиката и признанията, които филмът вече е получил, той беше премахнат от програмите на някои от най-големите кино вериги у нас. Това решение, колкото и необяснимо да изглежда на пръв поглед, в същността си е демонстрация на пренебрежение към българското културно наследство и неговото място на големия екран.
Само за първия уикенд на излъчването си филмът „Сватба" зае 5-то място в родния бокс-офис, изпреварвайки дори заглавия, създадени от носители на „Оскар". Въпреки това, част от киносалоните отказаха да предоставят вечерни прожекции на филма още в първата седмица, правейки го практически недостъпен за работещите зрители. А след това, напълно го премахнаха от своите екрани, лишавайки голяма част от аудиторията от възможността да се докосне до това произведение.
Подобно отношение към български филм с ясна художествена стойност, препоръчан дори от Министерството на образованието и отличен с престижни награди, е безпрецедентно. Всяко културно произведение заслужава равно право да бъде видяно и оценено от публиката. Но когато става въпрос за филм, базиран на произведение на един от най-големите български писатели, това се превръща в морален дълг – както за нас като общество, така и за тези, които управляват достъпа до културата у нас.
Филмът „Сватба" не е просто екранизация. Той е нашата идентичност, нашата история, нашият глас. Свалянето му от екраните не е просто удар срещу един филм. Това е удар срещу българската култура, срещу възможността да утвърждаваме себе си като нация със свои ценности и традиции.
Екипът на филма вече е предприел стъпки за защита на правата си, включително сигнализиране до Комисията за защита на конкуренцията. Вярваме, че въпросът за равния достъп до български филми не е само юридически, но и дълбоко обществен.
Призоваваме българската общественост, медиите и институциите да се замислят върху това какво означава да бъдем културно независими. Да не позволяваме българското кино да бъде потъпквано от пазарни интереси, които игнорират смисъла на изкуството и неговата роля за запазване на националната идентичност.
„Сватба" е Вашия филм, нашия филм. Нека заедно докажем, че България има публика, която уважава своите корени, история и творци. Нека не позволяваме безродничеството и пренебрежението да заглушат българския глас.
С уважение,
Магдалена Ралчева
Продуцент и режисьор на филма „Сватба"
Сподели.

Относно автора

Филолог. Работи в Автора почти от създаването му. Може да се каже, че е сред най-ревностните читатели на сайта, тъй като в качеството си на автор и редактор през годините е изчела 99% от съдържанието му. Вярва, че думите притежават голяма сила и че винаги трябва да се отнасяме с уважение и внимание към словото. Освен това е убедена, че когато нещо се прави с хъс и с любов, какъвто е случаят с Avtora.com, няма начин то да не се получи добре.