Така наречените компактни (или туристически) фотоапарати през последните няколко години стоически не се поддават на натиска от страна на смартфони и таблети, които явно са твърдо решени да ги изместят в ролята им на основно средство за снимане, използвано от най-масовата потребителска публика.
В резултат от тези героични опити се родиха някои наистина изумителни модели, включващи редица опции и фото функции, немислими доскоро за камерите от нисък и среден клас.
Един ярък и пресен пример в това отношение е новият достъпен модел на Canon – PowerShot SX280.
Наглед това е типичен представител на PowerShot фамилията на компанията - мейнстрийм point and shoot клас компактни камери с несменяем обектив. Но някои от екстрите, които SX280 предлага, са повече от впечатляващи, макар и по-скоро за масовия потребител, отколкото за някой "профи" фотолюбител-ентусиаст.
Камерата е екипирана с 12.1 МР CMOS (HS – high sensitivity) сензор с висока чувствителност и, което е по-интересното, е първият модел от този клас, използващ последно поколение Digic 6 процесор разработка на Canon.
Това като цяло означава по-ниски нива на цифров шум в кадрите и подобрени възможности за видеозапис. Иначе казано - използваеми снимки при стойности на ISO до 1600 (доста добър резултат за камера от този ценови клас) и опции за Full HD видеозаснемане със скорост от 60 кадъра в секунда.
Друга изключителна екстра на този модел са възможностите на вградения му обектив. По принцип той покрива диапазон от 25 до 500 мм, което само по-себе си е доста впечатляващо за подобна компактна камера. Но благодарение на специалните си функции този диапазон може да бъде увеличен до 1000 мм (40х увеличение), а дори и до 80х, т. е. 2000 мм, което си е направо внушително.
Естествено, в този случай се разчита на специална кроп функция за цифрово увеличение (ZoomPlus), при която се използва само част от активната повърхност на сензора (част от пълната резолюция), което означава значително влошено качество на снимката, но все пак в някои ситуации тази екстра може да се окаже доста полезна.
Отделно камерата предлага и пълен набор опции за полуавтоматичен (с приоритет на бленда/затвор) и изцяло ръчен контрол на експозицията, но, уви, без възможност за снимане в RAW формат.
За сметка на това наборът от вградени артистични филтри е солиден и определено ще се хареса на повечето потребители, които все още не са достатъчно напреднали във фотографското изкуство или просто не са изкушени от него, а просто искат да снимат ефектни кадри за спомен.
За тях полезни опции са и вградените GPS и WiFi модули – за геотагиране на снимките и за безжичното им прехвърляне към всяко съвместимо устройство или директното им качване в уеб и социалните мрежи.
Цената на тази удивителна малка камера като цяло е разумна – тя се предлага за около 650 лв., като в това отношение се доближава до двата си основни конкурента - Coolpix S9500 на Nikon и Cyber-Shot HX50 на Sony.