Бляскаво шоу и озадачаващи послания на откриването на Олимпийските игри в Париж

Pinterest LinkedIn +

В Париж се състоя церемонията по откриването на 33-те летни олимпийски игри. За първи път в историята на игрите то се състоя не на стадион, а в река: отборите плаваха на лодки по Сена покрай основните забележителности на френската столица, а зрителите бяха разположени на насипи и мостове. 

Общо десет хиляди спортисти взеха участие в церемонията по откриването, а зрителите, според организаторите, бяха около триста хиляди. Най-голямата делегация на настоящата олимпиада е отборът на САЩ, който се състои от 593 спортисти. На второ място по брой участници са французите, следвани от австралийците. МОК позволи само на 15 руснаци да участват на Олимпиадата, и то с неутрален статут, т. е. без да представляват страната си. 

На лодки по Сена преминаха общо 94 екипажа, от които първи по традиция бе отборът на Гърция, а домакините от Франция бяха последни. Руските състезатели не участваха в парада - това беше едно от изискванията на Международния олимпийски комитет (МОК) за допускането им в Париж. Комитетът обаче изглежда не е имал нищо против покрай спортистите да бъде пусната и една лодка, пълна с гримирани мъже, драг кралици и мъже с нестандартна сексуална ориентация. Някои дори съзряха в начина, по който бяха разположени шарените хора, пародия на Тайната вечеря, както и на други библейски символи, които разпознаха по време на шоуто. Разбира се, това породи ответни реакции и пародия на видяното вчера във вид на карикатури и коментари в социалните мрежи (вж. по-долу).

Церемонията започна с огромна колона от син, бял и червен дим в цветовете на френското национално знаме на моста Аустерлиц. С ефектно изпълнение край реката се включи американската певица Лейди Гага, която изпя френска песен. Гост звезда на церемонията беше и канадската певица Селин Дион, която също изпълни песен на френски. Това беше първото участие, откакто беше диагностицирана с рядко неврологично заболяване. По неофициални данни Дион ще получи 2 милиона долара за участието си в церемонията.

Американският рапър Snoop Dogg се представи на няколко фронта. Зрителите бяха изненадани да видят, че той участва в щафетата на олимпийския огън. Рапърът пристигна в Париж като специален кореспондент на NBC и започна да отразява игрите, танцувайки на изпълнението на Лейди Гага. „Не знаем какво, по дяволите, ще се случва всеки ден, но знаем кой ще добави уникална гледна точка към нашето преосмислено олимпийско шоу в праймтайма“ - коментира по този повод Моли Соломон, изпълнителен продуцент и президент на "NBC Olympic productions".

От френските знаменитости в церемонията участва известната на рок феновете по цял свят метъл група "Gojira", номинирана за няколко награди "Грами". Грепата свири с "Metallica" на "Stade de France" през 2012 г., а снощи представи повече от ефектен спектакъл, в който в ролята на вокал беше изпълнена от обезглавената Мария-Антоанета (вж. по-долу).

На церемонията по откриването присъстваха 120 държавни глави, сред които и българският президент Румен Радев, но президентът на САЩ Джо Байдън не беше сред тях. В ролята на официален представител на Щатите влезе първата дама на страната Джил Байдън. Причината за това решение не се уточнява, но то е взето на фона на оттеглянето на Байдън от президентската надпревара. Той пропусна и откриването на Олимпиадата в Токио и в Пекин, като във втория случай американският лидер обяви дипломатически бойкот на игрите.

Церемонията по откриването премина под проливен дъжд. За ВИП гостите на трибуните бяха осигурени дъждобрани, а част от зрителите напуснаха местата си близо до главната сцена на площад "Трокадеро". Синоптиците предвиждант обилни валежи през следващата седмица и половина, което може би ще повлияе на провеждането на някои състезания и би могло да наруши предварителната програма на олимпиадата.

Бляскавата церемония по откриването на Олимпийските игри през 2024 г. беше дирижирана от Томас Жоли, френски театрален режисьор и актьор. Под неговата режисура в представлението се включиха около 3 000 артисти, от които 400 танцьори. Концепцията на спектакъла е живият град да изпълни ролята на декор.

Хората без билети за шоуто можеха да проследят церемонията на 80 екрана, разположени в целия град. По предварителни оценки телевизионното предаване е гледано от 1,5 милиарда души.

Мненията за спектакъла обаче са доста крайни. От пълен възторг до неприкрито отвращение, както личи от коментарите на някои зрители. Ето част от тях:

Дълго, хаотично, отегчително, розово, джендърско, на моменти отвращаващо... Опорочено!!!!

Връх на кича, пошлостта и разврата, точно отражение на това, което се случва в морално изгнилата Европа!


Пълна перверзия! Жалко за Франция, държава, която сме свързвали с изящност, красота и нежност. Това, което видяхме е пълна пародия. Дано спечелят спортистите, които заслужават, а не тези, които са удобни политически. Откриването показа накъде върви светът, на някои може и да им харесва.

Грандиозно, но пошло и бездарно. Скъпо, но лишено от смисъл. Нестандартно, но безидейно.
Хореографии - 0. Музика - неграбваща /да не кажа - на моменти посредствена/
Загубиха ме още при момента с анимираните очички на световните шедьоври в Лувър.

Първи ще са джендърите бъдете сигурни, независимо дали ни харесва или не. Светът е тръгнал да си сменя потурите.

Малко в повече идва розовото и гримираните момчета!Джендърско изпълнение!Чакам с нетърпение състезанията.Надявам се там да различа двата пола!

Изключително грандиозно.. В повече ми дойдоха облечените в розово мъже! От 30 минути се чудя какво да отговоря на 5 годишния ми син, който ме пита “Мамо, защо тези батковци се целуват така?!”


Сподели.

Относно автора

Филолог. Работи в Автора почти от създаването му. Може да се каже, че е сред най-ревностните читатели на сайта, тъй като в качеството си на автор и редактор през годините е изчела 99% от съдържанието му. Вярва, че думите притежават голяма сила и че винаги трябва да се отнасяме с уважение и внимание към словото. Освен това е убедена, че когато нещо се прави с хъс и с любов, какъвто е случаят с Avtora.com, няма начин то да не се получи добре.