Напоследък RIM – компанията, която е по-известна с марката телефони, които предлага BlackBerry, се опитва да вдига около себе си колкото се може повече шум. Нормално! На един пазар, практически превзет от Apple и Google, днес е трудно някой да си спомни, че именно RIM бяха сред пионерите на широко известните днес смартфони.
Всъщност само допреди няколко години BlackBerry-тата имаха непоклатима репутация на "истински" бизнес телефони. Повечето хора, които реално имаха нужда от "работен" телефон, избираха именно RIM, тъй като това, което предлагаха моделите на компанията, идеално покриваше техните "сериозни" нужди от мини офис в джобен формат, който винаги да им е под ръка, когато са в движение.
Днес нещата вече не стоят по този начин. Research In Motion чисто и просто изпуснаха топката, а терминът "смартфон" вече не се възприема като телефон за бизнес употреба, напротив. Всеки тийнейджър иска (всъщност направо притежава) подобен телефон и (очаквано) последното, от което се вълнува, са неговите "бизнес" опции като работа с електронна поща, офис документи или динамично организиране на ангажиментите.
Преклонили глава пред доминацията на Apple и Google, RIM също обявиха неотдавна, че смятат да преориентират продукцията си в тази насока – както по отношение на произвежданите от тях устройства, така и що се отнася до следващата версия на BlackBerry OS (операционната система, с която работят всички RIM телефони).
Тази идея много анализатори нарекоха груба грешка, но факт е, че днес истинските пари (ТМ) са в масовия сегмент, а там народът иска големи екрани със сензорна повърхност и камери с един куп мегапиксели.
Какво остава обаче за хората, които търсят телефон, защото наистина им трябва такъв, т.е. устройство за комуникация, а не някакво голямо екранно чудовище, опитващо се да бъде едновременно таблет, компютър, хандхелд конзола, чиято батерията издържа точно "ден до пладне".
Какво да кажем за онези, които все пак искат допълнителни опции като поддръжка на WiFi интернет, QWERTY пълноформатна клавиатура, софтуер за работа с електронна поща и офис документи, но на разумна цена (защото цената на смартфон чудовища като iPhone 4S и Samsung Galaxy III е всичко друго, но не и разумна).
За тях опциите днес, уви, не са много. За щастие, дори със задаващата се BlackBerry 10 генерация телефони на хоризонта (които по всичко личи, ще се опитат да копират вездесъщия iPhone), RIM все още не са зарязали идеята за "класически бизнес телефон".
Моделът Curve 9230 е ярко доказателство за това.
На външен вид той изглежда... класически. Дизайнът е добре познат на всеки почитател на марката, но достатъчно стилен и тънък (с размери 109 х 50 х 12.7 мм) и лек (103 грама), че да не изглежда архаичен.
Дисплеят също няма да ви смае с феноменална пикселна плътност – тя е едва 164 ppi (половината на iPhone), резолюцията му е 320 х 240 точки, a диагоналът 2.44 инча.
Вградената камера също не е нищо особено – 3.2 МР с LED светкавица.
Това, което е изключително в BlackBerry 9320, е неговата функционалност. Тук говорим за телефон от типа "работен кон" или "муле", ако предпочитате. Малко, но кораво и издръжливо. Традиционната QWERTY (пълноформатна) клавиатура (с истински, а не с виртуални клавиши) е много лесна за употреба, с нея се борави бързо и удобно.
Батерията пък с капацитет от 1450 mAh издържа до два пълни дни без нужда от презареждане. И то без да я щадите и да прибягвате до трикове като деактивиране на Bluetooth модула, да се ограничавате в използването на електронна поща и уеб (интернет), или възпроизвеждане на мултимедия.
Накратко – това е идеален телефон за хора, които, както вече казахме, искат просто телефон. Без процесор с безсмислено много ядра, скандално количество интегрирана памет и камера с мегапиксели, колкото DSLR фотоапарат от среден клас.
При цена от около 400 лв. (без договор) BlackBerry 9320 е приятен "олд скуул" и ще се хареса на всички, които не си падат по разни изчанчени, "модерни" (да се чете често безсмислени) екстри и технологии.