Да се движим в бързата лента изглежда секси. Ето защо много хора в бизнеса виждат себе си именно там. Но като всяко привлекателно нещо, което е атрактивно за сетивата ни, бързата лента също има цена. Тя трябва да бъде платена, и то нееднократно от всеки, дръзнал да влезе и остане в нея. За да сме готови за това предизвикателство, трябва да се подготвим – защото успехът е начин на мислене.
Хората, които успяват в бизнеса, а и в живота, са с отворени сетива, учат се в движение и съзнателно обръщат внимание на какво обръщат внимание. Стремят се да мислят мащабно и не пропускат възможностите за развитие. Успешните хора знаят, че когато гледаме върха на обувките си, виждаме едно, а когато отправим взор към хоризонта – виждаме друго! Тази книга ни учи да гледаме към хоризонта: разкрива ценни принципи, провокира ни да излезем от зоната на комфорт и дава конкретни напътствия, които бизнесът може да тества веднага в пазарна среда.
320 с., твърда корица, 39.90 лв.
Проф. д-р Евгени Станимиров е ректор на Икономически университет – Варна, бизнес консултант с 25-годишен опит и десетки успешно приключени консултантски проекти. Като маркетингов експерт е участвал в над 45 проекта, финансирани от ЕС и Световната банка. Той е един от тримата инициатори и създатели на първата в Европа Дълбоко технологична иновационна долина. Носител е на Награда „Варна“ (2023 г.) в областта на обществените науки. Проф. д-р Евгени Станимиров е зам.-председател на УС на Съюза на икономистите в България, главен секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в България и член на УС на Асоциацията по социална устойчивост. Координира от страна на Икономически университет – Варна програма по предприемачество, креативност и иновации на Университета Станфорд, Калифорния (САЩ). Член е на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка през 2022 –2023 г.; на жури за определяне на носителите на Наградите на Германската икономика за 2022 г., както и на жури на програма „Най-изявените млади личности на България“. Автор е на книгите „Многомерна стратегия за вашия бизнес“, „Белите петна в бизнеса“ и „Бизнес в бързата лента“ на издателство „Изток-Запад“.
В коя лента е вашият бизнес?
Вие вече имате бизнес. Опитайте да определите в коя лента се движи той. Да предположим, че можете да дадете някакъв, дори и не толкова прецизен отговор. Любопитен съм по какви критерии решихте дали сте в бързата, в средната или в сервизната лента. За дефиниране на по-точен отговор ще ви бъдат от полза следните въпроси.
Първо. Познавате ли клиентите си? Със сигурност много от вас ще отговорят положително, но това няма да отговаря на истината. Ако не ми вярвате, опитайте да дадете честен отговор дали знаете как ще реагират клиентите ви при определени ваши действия. Не сте сигурни? Следователно не познавате достатъчно клиентите си.
Второ. Защо клиентите ви са избрали вас, а не някой друг? Бъдете предпазливи, когато се изкушавате да мислите, че е, защото им предлагате нещо изключително. При много бизнеси причината за избор се крие в това, че търговският им обект е разположен на удобно място, или се дължи на липсата на мотивация на клиентите да търсят алтернативни оферти.
Трето. Защо клиентите на вашите конкуренти са избрали тях, а не вас? Може би по удобство. Възможно е конкурентите ви да са по-добри от вас с някаква част от офертата си. Гледайте критично на себе си, когато се съпоставяте с други предложители.
Четвърто. Съпоставяте ли се с някой конкурент? Вероятно отговорът е положителен и често избраният субект за сравнение не е правилно подбран. Друг е въпросът защо трябва да се сравнявате с някого. Не рискувате ли да станете просто съпоставими? По този въпрос ще разсъждаваме по-нататък в книгата.
Пето. Защо точно с него се сравнявате? Съпоставката може да се базира на това, че сте в един бранш, че предлагате сходни продукти, и други. Но често борбата е за бюджета на клиента. Той невинаги знае какво точно иска да купи и е склонен да пробва нови неща, с които може по алтернативен начин да задоволи потребностите си. Но дори и това е под въпрос при определени условия, за които ще разсъждаваме.
Шесто. По какви показатели правите сравнението – продукти, процеси, мащаб на дейност, обслужван пазар или друго?
Седмо. Конкурентите ви превъзхождат ли ви с нещо? Бъдете критични и разчитайте по-скоро на мнението на клиентите, а не на своето. Вие може да мислите, че сте много по-добри, но клиентите да не мислят така. Все пак те трябва с желание да отворят портфейлите си, след като преценят какво, от кого, колко и кога да закупят.
Осмо. Има ли области, в които вие сте много по-добри от конкурентите? Концентрирайте вниманието си върху такива области, които се оценяват от клиентите, а не от вас!
Девето. Имате ли реална представа къде е позициониран вашият бизнес и с каква скорост расте? Труден въпрос, на който много представители на бизнеса с учудваща лекота дават отговор.
Десето. Тенденциите на ръст/спад трайни ли са, или са резултат от някаква извънредна ситуация? В случай че растете, дали причината е във вашите невероятни способности? Ако тенденцията е на спад, тогава със сигурност конюнктурата не е добра и вие нямате никаква вина.
Единадесето. Познавате ли факторите, които влияят на динамиката на вашия бизнес? Първопричините, които движат бизнеса, рядко се познават. Много по-лесно е да припознаете следствия или симптоми. Наблюдава се обратнопропорционална зависимост между познанията и тяхното афиширане на всеослушание.
Дванадесето. Върху кои фактори можете да въздействате и върху кои нямате възможност да влияете? Зависи от това дали бизнесът ви расте или не. В случай че расте, бързо ще намерите аргументи как това е резултат от мъдрите ви решения. Ако не върви и нямате идея как да обърнете тенденцията, разбира се, че тезата ще бъде свързана с невъзможност да влияете.
Разглеждайте моите коментари след основните въпроси като намигване от моя страна. Гледайте критично на своя бизнес, но не прекалявайте с критиката. Разбира се, тези коментари не са валидни за всички бизнеси, но са често наблюдавани симптоми. Едва ли на някого ще му е приятно да се припознае в тях, но ако го направи, със сигурност ще е предприел първа крачка към подобряване на мениджмънта си.
Когато се опитвате да определите текущата си позиция (лента), добре е да не ограничавате мисленето си само до продажби и финансов резултат. Обърнете внимание и на следните неща.
Първо. Доколко доволни са вашите клиенти и партньори?
Второ. Колко ангажирани и щастливи са вашите служители?
Трето. Каква стойност предлагате и какво въздействие има вашият бизнес върху общността, където произвеждате и/или продавате продуктите си?
Четвърто. Можете ли да бъдете категорични, че прогресирате като резултати, или мнението ви за вашето пазарно представяне е противоречиво?
Пето. Успявате ли да отключите потенциала си и това обективно да е видимо както във финансовите резултати на компанията ви, така и в пазарното ви позициониране?
Можем да продължим с въпросите, но не това е идеята. Сигурен съм, че голяма част от вас ще се затруднят да отговорят категорично на поставените въпроси. Това е нормално. Движението в бързата лента може да има множество проявления. Директно или индиректно те са свързани с успеха, който регистрирате. Защо ви задавам въпроси, които ще ви затруднят? Целта е да насоча вниманието ви към това, че дефиницията за бърза лента е доста условна.
Дали сте в бързата лента, или не, зависи от вашата визия и мечтите ви, от мащаба на мислене, от целите и приоритетите ви, от подготовката ви и склонността системно да работите за тяхното случване.
Книгата „Бизнес в бързата лента“, от Евгени Станимиров, можете да закупите чрез сайта на "Издателство Изток - Запад".