Харесваме ли страната, в която живеем?! Всяка монета е с две лица и, логично, има хора, които се гордеят с произхода си, както и такива, за които България е всичко друго, но не и повод за гордост.
Каква, обаче, е реалността, когато налице са два документални филма, които представят България пред милиони зрители по света в изцяло противоположна светлина.
Според едното заглавие, България е "страна на цигани и чалга", а според другото - "страна с богата история и уникални природни забележителности", а София е достойна да бъде европейска столица на културата през 2019 година.
Майкъл Палин – "Новата Европа"
Едно от най-големите имена в британската журналистика, популярният публицист, актьор и пътешественик - Майкъл Палин, едва ли има нужда от представяне.
Въпреки това, бившата звезда от "Монти Пайтън" не е от хората, за които много българи имат особено положителни спомени. Документалният му филм от 2007 година - "Новата Европа", продуциран от BBC, разказва за обиколката му в страните от Източния блок – Румъния, Сърбия, Македония, Турция и България.
Страната ни обаче, е единствената, представена почти изцяло негативно, а най-неприятното е, че през февруари 2011 година по британската телевизия Yesterday бе излъчен съкратен вариант на филма, в който не се показват дори и малкото положителни моменти в оригинала.
"Румъния е красива и модерна страна, която няма нищо общо с комунистическото си минало. Пазарната икономика тук е напълно установена и практически може да намерите всичко" - това е част от коментара на Майкъл Палин за северната ни съседка в "Новата Европа". Но как започва този за България?!
"Страната е известна най-вече с това, че тук живеят много цигани. Те са близо половината от населението (???)", коментира Майкъл Палин, след което вместо да се запъти към Рилския манастир, Белоградчишките скали или Царевец, например, се насочва към къщата на Азис. Последният, представен като най-известният "циганин" в държавата (използва се английската дума Gipsy), говори за дискриминацията и за това колко трудно живее с цвета на кожата си в България.
Следва фразата на Палин: "Чудно е как в преобладаващо хомофобска страна, циганин гей травестит е толкова популярна личност".
След интервюто, Майкъл Палин отива в Пловдив, обявен за "града в България с най-много цигани". Показват се кадри от Столипиново, а британският водещ се мята на разнебитена каруца, с която преминава през "местните забележителности" на музикален фон от кючек и подскачащи около него подрастващи роми.
Няма как да пропуснем още едно сравнение – по време на обиколката си в Истанбул, Майкъл Палин е впечатлен - "градът с векове бил столица на Източна Европа". Вероятно журналистът не знае, че през 753 г. преди Новата ера, на картата на Стария континент, от сегашните столици, има само две – Атина и София.
Така преминаваме и към второто документално заглавие, което описва България в далеч по-положителна светлина.
"София – историята на Европа"
Става дума за филма Sofia – The History of Europe, който разказва за друг британец - Тери Рандъл, който е "роден в Лондон, но живее тук повече от десетилетие, тъй като това е неговият град". Рандъл ни развежда из София, показвайки забележителностите й и разказва с типичен британски акцент историята на град, датиращ още от преди Христа, на своя приятелка от Дания.
Краските тук са толкова "розови", че можем дори да се замислим, дали са толкова реалистични всъщност. Всичко си идва на мястото, когато разбираме, че "София - историята на Европа" е рекламен проект на Столична община, с който градът кандидатства за "Европейска столица на културата" през 2019 година.
И макар, че режисьор и продуцент на лентата е Степан Поляков, а зад реализацията й стоят предимно български имена, това е заглавие, което ще се гледа от милиони зрители на Стария континент. И отново стигаме до въпроса – Познаваме и обичаме ли страната, в която живеем и къде точно е реалността между тези две лица на България? А вместо отговор, можем спокойно да цитираме тази типична за родните географски ширини фраза – "Обичам страната, но мразя държавата".