В столичния клуб "Грамофон" на 20 септември се състоя премиерата на международния кинофестивал Future Shorts в България. Събитието е част от ежемесечната международна инициатива Future Shorts, чиято идея е периодично в различни страни да бъде показвана програма от подбрани късометражни филми.
Според замисъла на фестивала, който се провежда едновременно в над 20 държави по света, той трябва да съчетава кино, театър и музика в едно, а прожекциите на филмите традиционно са съпровождани от мултимедийни изяви, пърформанси и арт-инсталации.
Местата в "Грамофон" се оказаха недостатъчни за всички, дошли да видят премиерната програма на Future Shorts. Снимка: Avtora.com
Събитието започна в 21:30 ч. с представяне на нетрадиционен танцов спектакъл, представен от формацията "Naria Inri Magaria". Пърформънсът продължи около половин час, след което стартира основната част от програмата.
Бяха прожектирани 11 некомерсиални филма и анимация, подбрани специално за тазмесечната програма.
За повече подробности около организацията на фестивала Avtora.com разговаря с Георги Йосифов, който е част от екипа на Future Shorts-България.
Avtora.com: Как подбрахте филмите, включени в програмата тази вечер?
Георги Йосифов: Филмите в програмата се подбират всеки месец от Future Shorts-Лондон, където е централата, така да се каже. Надяваме се след време да започнем да приемаме и български филми, които да изпращаме в Лондон и ако там ги харесат, те също ще бъдат включени в международната програма.
Георги Йосифов: "Идеята на фестивала е да се покажат колкото е възможно повече късометражни филми". Снимка: Avtora.com
Avtora.com: А има ли някакви изисквания, на които трябва да отговарят филмите?
ГЙ: Да, има определени критерии, по който ще бъдат селектирани филмите. Най-странното е, че няма кой знае какви ограничения по отношение на формата - филмът може да е дълъг 2 минути или 30 минути. Най-важното е, че това не са комерсиални филми. Има филми на хора, които са имена в киното, както и на такива, които никой не познава.
Avtora.com: В колко страни точно се провежда фестивалът?
ГЙ: Когато ние започнахме да организираме Future Shorts в България, фестивалът се провеждаше в 18 държави, а в момента държавите са 25. Освен това следващия месец той ще стартира и в Сърбия, а в Германия - през ноември.
Организаторите от Лондон се опитват да правят програмите така, че да са организирани около някаква тема. Идеята е цялостното усещане да бъде все едно си гледал един филм.
Avtora.com: Доволни ли сте от старта на фестивала в България?
ГЙ: Да, интересът за премиерата е много голям и се надявам, че ще продължи да бъде такъв. Тъй като всеки месец има нова програма, идеята е всеки месец да се прави премиера, след което филмите ще се прожектират два пъти седмично в Дома на киното, като за момента сме избрали дните на прожекциите да бъдат сряда и петък от 20:30 ч.