Френският черно-бял филм, вдъхновен от нямото кино - "Артистът" (The Artist), триумфира на 84-то издание на най-ценните награди в света на киното - Оскар. Продукцията на режисьора Мишел Азанависиюс грабна отличията в най-престижните категории - за най-добър филм, режисура (Азанависиюс) и главна мъжка роля (Жан Дюжарден), както и тези за музика и костюми.
За главна женска роля пък легендата Мерил Стрийп (Meryl Streep) спечели третия си приз от Академията. Също с 5 статуетки, но в далеч по-маловажните категории се нареди първият триизмерен филм на Мартин Скорсезе (Martin Scorsese) - "Изобретението на Хюго" (Hugo), който бе и с най-много номинации - цели 11.
Сега той спечели отличия за операторско майсторство, сценография, звукови ефекти, звуков монтаж и специални ефекти. Като цяло церемонията премина изцяло според предварителните очаквания, като почти на 100% спази прогнозите на специалистите.
"Артистът" взе и най-голямата си награда до момента, а французинът Жан Дюжарден (Jean Dujarden) още при първата си номинация надделя над такива имена като Джордж Клуни, Брад Пит, Гари Олдман и мексиканеца Деймиън Бишир.
"През 1929 г. Дъглас Феърбанкс е водил първата церемония. Тогава тя е продължила 15 минути и до днес времената се промениха. Не изцяло. Благодаря на Мишел, че ми даде този невероятен подарък", заяви от сцената Дюжарден, който при финала на речта си не скри емоциите си и изкрещя няколко благодарствени думи и на френски език.
Легендата Мерил Стрийп прибра поредния си Оскар, този път за главна женска роля за невероятното си изпълнение в биографичната драма "Желязната лейди".
"О, Господи, я стига! Когато ми казаха името, имах чувството, че половин Америка ще каже - Ооо, не, пак ли?!", пошегува се Стрийп, която получи третата си статуетка от рекордните 17 номинации, надделявайки над Глен Клоуз, Виола Дейвис, Мишел Уилямс и Рууни Мара.
Статуетката за поддържаща женска роля отиде очаквано при Октавия Спенсър от екипа на "Южнячки". Въпреки, че преди седмици тя бе отличена за изпълнението си и със "Златен глобус", сега 40-годишната актриса буквално не можа да повярва на случващото се и се разплака на сцената, предизвиквайки публиката в Kodak Theatre да се изправи на крака, аплодирайки я.
Още по-очаквано, но съвсем заслужено, 82-годишната легенда Кристофър Плъмър най-сетне се добра до мечтаната статуетка, нареждайки се в книгата на Рекордите на Гинес като първия актьор, триумфиращ с приза в толкова напреднала възраст. Въпреки радостта си обаче, той не скри и лекия сарказъм в благодарствената си реч.
"Ти си само 2 години по-голям от мен, приятелю, къде беше цял живот?", обърна се Плъмър към статуетката и продължи "още, когато се появих от утробата на майка си, репетирах речта, но това бе толкова отдавна, че вече съм я забравил". Любопитно е, че той надделя в категорията за поддържаща роля над колегата си Макс фон Сюдов, който е на абсолютно същата възраст като него.
Без изненада премина и награждаването в категорията за пълнометражен анимационен филм, в който статуеткаа бе връчена от Крис Рок. Там "Ранго" донесе първи Оскар на Гор Вербински, който след като дори не успя да се нареди сред номинираните с работата си над поредицата "Карибски пирати", сега грабна отличието при новия си съвместен проект с Джони Деп.
"Не знам дали този филм е създаден за деца, но определено екипът му е създаден от група възрастни, които искат да са деца", коментира режисьорът от сцената.
За най-добър чуждестранен филм бе определен иранският A Separation, който стана и първият филм от Иран, печелил някога Оскар.
Сред големите "отсъстващи" от сцената отново се оказа Уди Алън, който спечели четвърти Оскар в кариерата си (за 3 филма) след тeзи за "Ани Хол" и "Хана и нейните сестри" - за оригинален сценарий към романтичната комедия "Полунощ в Париж", но верен на принципите си, отново не уважи церемонията и се наложи статуетката му да бъде прибрана от Анджелина Джоли, която обяви името на победителя.
За адаптиран сценарий, бе отличен екипът на драмата The Descendants начело с режисьора Александър Пейн. В музикалните категории, "Артистът" спечели за най-добра музика, докато Man or Muppet на Брет Маккензи в тази за оригинална песен.