Google представи официално новата версия 2.3 на мобилната си операционна система Android.
Според създателите й, системата, която носи името Gingerbread, е най-бърза от всички версии на Android до този момент и дава най-големи възможности за лесна и приятна работа с мобилното устройство.
Трябва да се отбележи, че потребителският интерфейс е основно преработен - той е вече по-бърз, по-ефективен и лесен за употреба. Стандартната клавиатура също е сериозно променена и оптимизирана за бързо въвеждане и редактиране на текст. Променен е размерът на бутоните, а "подсказките" вече са доста по-забележими.
Добавена е също така възможност за поправяне на неправилно въведените думи. Потребителят трябва само да натисне съответната дума и операционната система веднага предлага варианти от речника, с които тя може да бъде заменена. Интересно е, че отделната дума може да се замени и чрез гласова команда. Работено е и върху процедурата по копиране и пействане, като естествено и тук също всичко е направено много по-лесно.
Операционната система доста по-активно управлява приложенията и максимално увеличава времето за автономна работа на устройството, на което е инсталирана. Прекалено разточителните приложения, работещи на фонов режим, вече могат дори автоматично да се затварят.
Системата помага и за подобряване на производителността при максимално време работа на батерията. Така операционната система по-нагледно демонстрира използването на батерията, оперативната и постоянната памет с различни програми и системни компоненти с помощта на Manage Applications. Потребителят може да промени допълнителните настройки на програмата, да провери работата или да съобщи за някакъв проблем.
Въведена е и поддръжка на (VoIP) чрез SIP. Във всеки контент може да бъде добавен номер или SIP адрес. Операционната система поддържа и приложението NFC Reader, позволяващо на потребителя на смартфона да изчислява безжичните тагове NFC, които след това могат да бъдат използвани.
В Android 2.3 има и специална програма за управление на приложенията. Системата съдържа доста функции и API, които дават възможност за създаване на нови приложения за платформата. Приложенията вече могат да получат достъп до различни сензори пряко, заради което се увеличава производителността.
Поддържа се жироскоп и други нови сензори за подобрена обработка на 3D движенията, както и Khronos OpenSL ES, стандартно API, предоставящо достъп до мощни аудиосистеми и ефекти.
Първият телефон, който ще се появи на пазара с тази операционна система, излиза изпод ръцете на самите Google и Samsung. Моделът Nexus S работи с уникалния в технологично отношение Super AMOLED сензорен екран, има 1 GHz процесор за приложения и заедно с новата операционна система ползва богати 3D графики, има по-бърз ъплоуд и даунлоуд и поддържа мултимедийно съдържание с висока резолюция.
Наред с това телефонът Nexus S има популярните Android функции като портативен мултитаскинг, достъп до мобилните услуги на Google като търсачката на Google, Gmail, Google Maps с навигация, гласови услуги, Google Voicе и YouTubе и достъп до над 100 хил. приложения в Android Market.