"60 занимания с моето бебе по системата Монтесори", или как да направим бебето си щастливо

Pinterest LinkedIn +

Вдъхновена от педагогическите методи на Мария Монтесори, "60 занимания с моето бебе по системата Монтесори" е книга, чиято цел е да помогне на родителите, предлагайки им идеи и занимания, с които да насърчат и подпомогнат развитието на най-малките.

Авторката на "60 занимания с моето бебе по системата Монтесори" – Мари-Елен Плас – се посвещава на популяризирането на педагогическата система на Мария Монтесори, защото я смята за забележителна. Революционни за времето си и непреходно ефективни, методите на Монтесори са популярни по цял свят. В основата им са заложени насърчаването на развитието на детето и отношение към него като към пълноправно човешко същество още от самото му раждане.

Освен изключителен педагог и философ, Мария Монтесори е и първата жена лекар в Италия. Дългогодишната ѝ практика и наблюденията ѝ върху развитието на децата ѝ помагат да въведе един нов педагогически модел. Интересът ѝ конкретно към бебетата и тяхното развитие се задълбочава, след като се раждат внуците ѝ. През 1920 година Монтесори основава центъра "Нидо", в който приема бебета на възраст от два и половина до петнайсет месеца (до момента на изправянето и прохождането).

60 занимания с моето бебе по системата МонтесориСъщия период обхващат и темите, събрани от Мари-Елен Плас в "60 занимания с моето бебе по системата Монтесори". С тази разлика, че започват малко преди появата на новия член на семейството. Първите глави на книгата са посветени на подготовката на стаята за бебето и създаването на спокойна и позитивна домашна атмосфера.

В книгата се обсъжда всичко – от избора на стая за бебето, през това къде да бъде разположено креватчето му, до това защо е важно да се опитаме още в самото начало да съобразим пространството с предстоящото му развитие. Средата, в която детето ще прекара първите три години от живота си, е изключително важна, защото ако е красива и подредена, ще направи детето по-самостоятелно и ще развие способността му да се съсредоточава.

Мари-Елен Плас описва как би трябвало да изглежда стаята на бебето в идеалния случай, но подчертава, че липсата на пространство не прави създаването на уютна и спокойна среда невъзможно. Особено любопитно е, че според педагогическия модел Монтесори бебешкото легло не е стандартното креватче с решетки.

През първите дни детето има нужда от място за сън, което да му напомня за майчината утроба, тоест да е малко и защитено, например бебешко кошче с дръжки или в кошче от детска количка. След това е препоръчително да спи на матрак, поставен на земята. Може да ви се струва странно, но зад този избор стоят съвсем логични доводи. Например фактът, че по този начин детето вижда цялата стая, а не само тавана и преградите на леглото, което му помага да се чувства комфортно и впоследствие да си изгради представа за пространството.

"60 занимания с моето бебе по системата Монтесори" отделя еднакво внимание на нуждите на най-малките и на методите, чрез които да насърчим развитието им. И се опитва да помогне на родителите да се ориентират кога детето им е готово за определено занимание и с какво определена дейност би му била полезна.

От първите дни, през избора на подходящи играчки, до постепенното развиване на самостоятелност – книгата на Мари-Елен Плас е чудесен помощник в приключението, наречено "да бъдеш родител". Защото според Монтесори възпитанието на отглеждащото човешко същество е точно толкова важно, колкото и това на отглежданото дете.

Сподели.