500-километров туристически маршрут в Турция съчетава природа и история

Pinterest LinkedIn +

„Пътят Ефелер" свързва 28 автентични турски села

„Пътят Ефелер" (Efeler Yolu) e една от най-колоритните туристически пътеки в Турция. Стартирал като „устойчив пешеходен маршрут", миналата година той беше обявен за една от „100-те най-добри истории" от Green Destinations. 500-километровият път е и най-новото попълнение към идиличните туристически маршрути, които съчетават история и природа в Турция. Той стартира от област Борнова в Измир и завършва при дома на Дева Мария в Ефес.

Маршрутът свързва села по древни пътеки, като по него могат да се проследят следи от културата на еферите в региона. „Пътят Ефелер", включващ 28 етапа, 27 основни маршрута и един алтернативен, предлага незабравими емоции и предизвикателства за любителите на природата и спорта.

Ефе са били уважавани водачи на турските нередовни войници, известни като „зейбеки". Те са почитанипи днес, а на специални тържества се изпълняват танци на Зейбек. Богатото културно наследство на региона, в който са живели различни цивилизации – от хетите и фригите до римляните и османците – допринася за неговото очарование. Наследството на Ефе е вплетено в този гоблен от исторически местности и села, което го прави привлекателна дестинация за тези, които искат да изследват дълбокото и разнообразно минало на Турция.

„Пътят Ефелер" започва от село Каваклидере, област Борнова и води до платото Кираз през планините Ниф и Боздаглар (Bozdağlar). Маршрутът завършва в Селчук, Ефес – пресичайки планинската верига Айдън при дома на Дева Мария.

„Пътят Ефелер" може да бъде изминат за около месец при продължително ходене и е измислен така, че при нормално темпо на ходене в края на всеки ден туристите да стигнат до някое село, в което да отпочинат и да се подготвят за следващия ден. В повечето села, включително Назаркьой (Nazarköy), Боздаг (Bozdağ), Бирги, Бейкьой (Beyköy) и Сириндже (Şirince), дървени порти на входовете и изходите им предоставят информация за туристите.

Всяко село по „Пътят Ефелер" предлага отличителни преживявания, които да задоволят интересите на всеки. Назаркьой, една от първите спирки по маршрута, е известна със стъклено сините очи на Назар (nazar boncukarı), използвани срещу уроки. Бирги, включен в списъка на Световната организация по туризъм към ООН за „Най-добрите туристически селища" през 2022 г., е забележителен музей на открито с над 200 регистрирани паметника. Някои от акцентите в селото включват Голямата джамия (Aydınoğlu Mehmet Bey) от периода на анадолските княжества, заедно с имението Чакирага (Çakırağa), гробницата Имам Биргиви (İmamı Birgivi), имението Сандикоглу (Sandıkoğlu), джамията Дервишага (Dervişağa) и гробницата Ум Султан Шах (Ümmü Sultan Şah).

Сириндже, предпоследната спирка по „Пътят Ефелер", е перфектна дестинация независимо от сезона, но посещението ѝ е особено приятно при прибиране на реколтата от маслиновите горички и лозята. Там можете да наблюдавате традиционните процеси на производство на висококачествен зехтини и вина и да опитате известните плодови вина на селото.

Паспорт на Ефелер
Друга приятна изненада по „Пътят Ефелер" е паспортът, който туристите могат да получат от www.efeleryolu.com или от някои от заведенията по пътя. След закупуването му участниците в маршрута могат да го подпечатват с отличителен местен символ, който отразява идентичността на всяко посетено село. Всеки ръчно изработен паспорт има уникален сериен номер. Туристите, които съберат всички печати на селата и докажат, че успешно са завършили маршрута, получават специалния златен печат на „Пътят Ефелер" на последната страница на паспорта.
Сподели.

Относно автора

Филолог. Работи в Автора почти от създаването му. Може да се каже, че е сред най-ревностните читатели на сайта, тъй като в качеството си на автор и редактор през годините е изчела 99% от съдържанието му. Вярва, че думите притежават голяма сила и че винаги трябва да се отнасяме с уважение и внимание към словото. Освен това е убедена, че когато нещо се прави с хъс и с любов, какъвто е случаят с Avtora.com, няма начин то да не се получи добре.