Как една книга може да предизвика скандал, да превърне автора си от непознат млад писател в истинска литературна звезда и да остави отпечатък в историята на литературата? Този въпрос има толкова много отговори, колкото много са и романите, чиято съдба е именно такава. Следващите пет заглавия са малка, но представителна част от тях.
"Любовникът от Северен Китай" на Маргьорит Дюрас
Едно от литературните величия на ХХ век, френската писателка Маргьорит Дюрас е сред авторите, които мнозина приемат за скандални и едновременно с това е кумир на няколко поколения читатели и писатели.
Романът, с който най-често се свързва името й и който често е определян като скандален, се появява на един късен етап от кариерата й, но се превръща в знаково произведение.
Този роман е "Любовникът", удостоен с престижната награда "Гонкур" за 1984 година и филмиран от Жан-Жак Ано. Маргьорит Дюрас обаче не остава във възторг от екранизацията и през 1991 година пренаписва емблематичната си книга.
Именно тази "втора версия" е книгата, за която ще ви разкажем. Въздействащ, автобиографичен и скандален дори за деветдесетте години, "Любовникът от Северен Китай" е разказ за отношенията между бяло момиче и китаец. Момичето е самата Дюрас, която е родена и живяла в Индокитай до осемнайсетгодишна възраст и която остава завинаги свързана със Сайгон.
Ето какво казва писателката за своя преработен роман: "Зарязах онова, над което работех в момента. Написах историята на любовника от Северен Китай и на момичето – тя все още не беше се появила в "Любовникът", край тях цареше безвремие. Докато писах тази книга, се чувствах безумно щастлива от писането. Останах цяла година с романа, затворена в годината любов между китаеца и момичето. Не стигнах по-далеч от отпътуването на презокеанския пътнически параход, сиреч от отпътуването на момичето."
Защо любовта, която тя описва, е скандална и защо книгата се превръща в едно от най-значимите произведения на Маргьорит Дюрас – можете да разберете ТУК.
"Вълшебникът" на Владимир Набоков
Името на Набоков най-често се свързва с "Лолита". Историята на Лолита обаче съвсем не е единственото му провокативно произведение.
Преди нея Набоков пише "Вълшебникът". Този роман е предшественик на най-известното му произведение, който оголва тъмните ъгли на душата до крайност и засяга същата тема. Един бижутер, мъж на средна възраст, се жени за болна овдовяла жена, за да задоволи своята еротична страст по нейната дъщеря – малко, още несъзряло момиче.
Когато майката умира, бижутерът остава единствен настойник на детето, но то, за разлика от Лолита, никога няма да се превърне в дръзка нимфетка.
Пред 1986 година Мартин Еймис, друг известен и провокативен писател, определя "Вълшебникът" като литературното събитие на сезона, завладяващ шедьовър, разтърсващ и тревожен.
Ако сте любопитни да научите повече, най-лесният начин да се сдобиете с книгата е ТУК.
"Дневник на крадеца" на Жан Жьоне
Да започнем с това кой е Жан Жьоне. Писател, поет и драматург, той е една от най-скандалните фигури във френската литература, защото освен изключителен талант е и крадец, бивш затворник и неприкрит хомосексуалист. Последният факт днес не би скандализирал никого, но в средата на миналия век все още е бил повод за критика.
Жьоне започва да пише в затвора, а първите му романи са обявени за порнографски и са цензурирани. "Дневник на крадеца" е написан през 1949 година и впечатлява с изискания стил, богатия и красив език, които Жьоне използва, описвайки живота си в Испания и Франция, кражбите и любовните си авантюри.
Високо ценен от интелектуалци като Кокто, Сартр, Бовоар и Матис, Жан Жьоне се превръща в класик на модерната литература. В едно свое есе, посветено на Жьоне, Сартр пише: "геният не е дарба, а изход от най-отчаяните положения".
Вярно е и че не всеки крадец става гениален писател, но когато това все пак се случи, определено си струва да прочетете историята му. И тъй като "Дневник на крадеца" е от романите, които могат да бъдат определени като автофикция, той ви дава възможност да надникнете в живота на Жьоне и да "видите" в цялата му пъстрота и скандалност.
Най-прекият към този необикновен роман е ТУК.
"Шегата" на Милан Кундера
Преди да напусне родната си Чехословакия и да емигрира във Франция, Милан Кундера издава само две книги – сборникът с разкази "Смешни любови" и романът "Шегата", обявен за скандален и превърнал се в една от основните причини Кундера да замине.
Възмущението, което предизвиква "Шегата", се дължи на факта, че се появява във време, когато дори и най-завоалираната критика спрямо тоталитарния режим е неприемлива. Именно в такъв момент се появява и романът на Кундера, в който един студент изпраща картичка със закачлив текст до своя колежка.
Твърде партийно праволинейна, както се оказва, девойката възприема шегата буквално и това е достатъчно, за да провали не само следването, но и целия живот на главния герой.
Кундера описва как системата се опитва да претопи различните и колко самотни и неразбрани остават те в едно общество, обременено от абсурдни идеологии.
Следящите всички и всичко партийни функционери, за които той пише, естествено не приемат романа му добре, но това само превръща "Шегата" в една от най-четените и търсени книги на писателя.
Ако сте любопитни да научите повече, можете да го направите ТУК.
"6.66 евро" на Фредерик Бегбеде
Абсолютният ни любимец сред съвременните скандални писатели, професионалният дразнител на френската литература – Фредерик Бегбеде – умее да провокира, да интригува и най-вече да накара всички да прочетат книгите му – дори тези, които не ги харесват.
Романът, с който предизвиква истински голям скандал и собственото си уволнение, е "6.66 евро" (с оригинално заглавие "9,99 франка"). Безпощадна критика на рекламния свят, книгата представя умелата манипулация, цинизма на рекламистите "криейтъри" и техните работодатели и не на последно място – глупостта на потребителите.
Язвителен, но и изключително забавен, Бегбеде се разделя с работата си като рекламист, за да се посвети на това да бъде един от най-четените писатели, телевизионен водещ, публицист, според мнозина гений, според също толкова много хора – досаден многознайко, заклет купонджия и бонвиван.
Така че ако обичате провокациите и не се страхувате от грозната истина за рекламите, препоръчваме ви да прочетете "6.66 евро", а след него и останалите книги на Бегбеде. Най-прекият път романа е ТУК.