5 нетрадиционни четива за дъждовното време

Pinterest LinkedIn +

Съгласни сме, че няма нищо по-хубаво от лошото време, особено когато можете да го прекарате с книга в ръка. Ако все още не сте избрали какво ще четете през дъждовните есенни уикенди, предлагаме ви пет изкушаващи романа, с които да ги запълните.

"Поправките" на Джонатан Франзен

Джонатан Франзен е американски писател, живее в Манхатън, пише за списание "Ню Йоркър" и през последните години е любимец на американската и световната литературна критика.

Романът му "Поправките" е определян като първия велик американски роман на XXI век, печели Националната награда за белетристика на САЩ и се нарежда сред финалистите за престижната литературна награда "Пулицър".

В него Франзен разказва историята на Инид Ламбърт, която цели петдесет години е била прилежна съпруга и майка, робувала е на наложената в тесногръдото провинциално общество представа за порядъчност. Сега обаче иска да се позабавлява, като събере семейството си за една последна Коледа в родния дом.

Дори ако това означава да положи огромни усилия, за да си затвори очите за истината. А тя е, че къщата се руши, паркинсонът превръща съпруга й в изкуфял дъртак, големият й син страда от клинична депресия, малкият е замесен във финансови измами, а сестра им пропилява младостта си в 
обречена връзка с женен мъж.

На границата между смешното и тъжното Джонатан Франзен пресъздава пъстрата картина на живота в Америка по времето на управлението на президента Клинтън, малко преди суровата действителност да 
внесе своите "поправки" в илюзиите на американския стремеж към щастие.

"Поправките" можете да намерите ТУК.

"Ритуали" на Сеес Нотебоом

Сеес Нотебоом е холандски писател и е един от онези хора, които могат да бъдат наречени вечни пътешественици. Повече от 40 години той не спира да обикаля света, а като младеж е живял в августински манастир.

Носител е на множество литературни отличия, споменаван е сред 
кандидатите за Нобелова награда, а книгите му са преведени във всички европейски страни и в Америка.

"Ритуали" е кратка трилогия, която проследява живота на Ини Винтроп. Живот, белязан от различни и на пръв поглед нямащи нищо общо помежду си ритуали, каквито са тези, свързани с неделната литургия и с чайната церемония.

Всъщност Ини не вярва в Бог. Мрази се и няма никакви амбиции.
Единствената ценност, която признава и почита с ритуална страст, са жените. Те са негова религия, център на въжделенията му, есенция на всичко съществуващо. Какво е общото между Ини и двамата Таадс, баща и син, отдавана загубили умението да общуват помежду си, можете да разберете като прочетете "Ритуали".

Най-лесният начин да се сдобиете с романа е ТУК.

"Лято без мъже" на Сири Хуствет

Сири Хуствет е американска писателка с норвежко потекло, докторска степен и романи, преведени на повече от тридесет езика. Освен това е съпруга на писателя Пол Остър, който казва: "скоро ще ме сочат с пръст като съпруга на Сири Хуствет".

В "Лято без мъже" се срещаме с Мия Фредриксен, поетеса, внезапно изоставена от съпруга си след трийсет години брак. След като прекарва известно време в психиатрична клиника, тя се връща за едно лято в родното си градче. 

Майка й все още живее там, но в дом за възрастни хора, затова Мия се настанява да живее сама в къща под наем. Съвсем скоро след пристигането си обаче се оказва въвлечена в живота на цял куп жени. От достолепните приятелки на майка й и съседката с две малки деца и темпераментен съпруг 
до неуправляемите, кроящи интриги тийнейджърки от школата по поезия.

Сири Хуствет преплита техните истории с философски размисли и създава провокативен, остроумен и дълбок роман за жената във всичките й възрасти.

Най-прекият път към "Лято без мъже" е ТУК.

"Моля те, погрижи се за мама" на Кюн-сук Шин

Кюн-сук Шин е корейска писателка, една от най-видните представителки на новата вълна в женската проза в страната. Носител на множество литературни отличия, както корейски, така и международни. Тя е първата жена, удостоена с престижното отличие за азиатска литература Man. 

Романът, който й донася световна известност, е "Моля те, погрижи се за мама". Книга за изгубените ценности на съвременното общество, която описва по неочаквано елегантен начин следвоенния хаос в Корея. 

Историята започва с 69-годишната Со-ньо, която се изгубва в тълпата на сеулското метро. Съпругът й и четирите им деца се впускат в отчаяно издирване, но се натъкват на грижливо съхранявани тайни, които ги карат да се замислят дали изобщо познават жената, която цял живот са 
наричали "мама".

"Моля те, погрижи се за мама" можете да намерите ТУК.

"Норвежка гора" на Харуки Мураками

Харуки Мураками e от писателите, които нямат нужда от представяне. Характерният му, изпълнен с мистерия, мистицизъм и сюрреализъм стил го превръща в един от безспорните майстори на смесения жанр.

Заглавието на романа "Норвежка гора" е заимствано от едноименната песен на Бийтълс. Всъщност самата песен често се споменава в романа и е любима на един от персонажите. Тору и Наоко са щастлива двойка, докато не умира най-добрият им приятел.

Загубата се отразява различно на двамата. Наоко се затваря в себе си, Тору открива, че светът край него е крайно интересен и се чувства силно привлечен от една независима и сексуално освободена млада жена.

Какво се случва в тяхната "Норвежка гора"- можете да научите ТУК.

Сподели.