Профилът в Twitter на ексцентричната певица Lady Gaga има 20 милиона последователи, но около 30 % от тях всъщност не са реални. Твърдението идва от британска компания, наречена StatusPeople, която твърди, че има система за засичане на ботове, неактивни потребители и други не дотам реални последователи в Twitter.
Според експерти по социален маркетинг увеличаването на броя на знаменитости води и до нарастване на броя фалшиви последователи, без дори знаменитостите да го знаят. Обратно на това пък - членовете на някои обществени групи като публицисти, мениджъри, компании, агенти, често сами закупуват фалшиви последователи от тяхно име.
Относно причината за това експертите коментират: "Това е самохвалство, показва колко гореща е кариерата ти и тези последователи са един важен инструмент, за да могат да се осигуряват приходи за търговците. Така че, да, известните личности могат да се възползват от фалшиви последователи, пряко и косвено."
Самите профили пък представляват или ботове, или така наречените ''зомбита'', които са създадени от програмисти. На тези "зомби" акаунти може да бъде разпоредено да следват набор от профили в Twitter, които ги правят да изглеждат приобщени към дадена демографска или социална група - майки, тийнейджъри, метъл фенове и т.н.
Интересен факт е, че при проверка на профилите на родни политици, се оказва, че около 20 % от техните последователи също са фалшиви.