VIB (Very Important Books) е името на кампанията на издателство Colibri по случай Световния ден на книгата. Целта на тази кампания е да насочи вниманието към едни от най-значимите автори и произведения в класическата и съвременната литература.
Едва ли ви е нужна причина да си подарите хубава книга, но ако все пак си търсите оправдание, възползвайте се от Световния ден на книгата и се поглезете с изкушаващите предложения от VIB селекцията на издателство Colibri. Ако изберете две или повече заглавия, ще получите подарък значка и торбичка, както и безплатна доставка.
Какво обаче знаем за Световния ден на книгата и авторското право? През 1995 година ЮНЕСКО избира датата 23 април, защото тя е знакова за световната литература. На 23 април отбелязваме годишнините от смъртта на Шекспир и на Сервантес. На същата дата са родени Набоков и Морис Дрюон.
Целта на инициативата е да насърчи четенето, издателската дейност и защитата на авторските права. Разбира се, не на последно място и да се отдаде почит на авторите и техните произведения. Именно това е целта и на селекцията от много важни книги на Colibri. За да улесним избора ви сред многообразието от заглавия, сме избрали три красиви издания на трима истински класици.
"Как да нарисуваш птица" на Жак Превер
Любим поет на няколко поколения, Жак Превер е автор на няколко стихосбирки, книги за деца и филмови сценарии. Много от стиховете му се превръщат в текстове на песни, изпълнявани от известни френски певци като Ив Монтан и Едит Пиаф.
Първоначално Превер е част от групата на сюрреалистите заедно с Реймон Кьоно и Марсел Дюшан, но впоследствие се отделя от тях. Впечатляващата лекота, с която си служи с езика, и изключителната мелодичност на стиховете са характерни за стила му.
Юбилейното двуезично издание на "Как да нарисуваш птица" включва преводи на Веселин Ханчев, Валери Петров, Иван Бориславов и Румяна Л. Станчева. Поводът за преиздаването на книгата е 40-та годишнина от смъртта на поета, а най-прекият път към нея е ТУК.
"Разкази и повести" на Антон Павлович Чехов
Независимо колко пъти сте чели разказите на Чехов, винаги можете да откриете нещо ново в тях. Един от безспорно най-големите майстори на краткия разказ в световната литература, Чехов продължава да омагьосва читателите си с необикновената дълбочина на творбите си.
В "Разкази и повести" са събрани някои от най-популярните творби на писателя като "Човекът в калъф", "Дамата с кученцето" и "Лекокрилата", но и по-малко познати негови разкази като "Верочка", "Княгинята", "Агафия", "Съпругата" и "Студент".
Това, което прави изданието особено изкушаващо за ценителите на добрата литература, са включените в него повести "Степ" и "Три години", новите преводи на Пенка Кънева и красивата твърда корица. Най-лесният начин да се сдобиете с него е ТУК.
"Всеобща история на безчестието" на Хорхе Луис Борхес
Още един всепризнат майстор на разказите, Хорхе Луис Борхес поставя началото на магическия реализъм. Книгата, с която го прави, е именно "Всеобща история на безчестието". Сборник с разкази, в който Борхес използва като основа истински истории за реално съществуващи злодеи и бандити и техните престъпления.
Самият писател казва, че се е "позабавлявал с подправяне и преиначаване на чужди истории". Книгата е издадена за първи път през 1935 година и е първото произведение в проза на Борхес, който до този момент е публикувал само поеми и есета.
Великолепното въображение и неподражаемият стил на Борхес превръщат "Всеобща история на безчестието" в истинско приключение за читателите. Персонажите са едновременно пленителни и отблъскващи, а описанията – изключително ярки и въздействащи.
Няма да е преувеличено, ако кажем, че с тази книга Борхес поставя началото не само на магическия реализъм, но и на възхода на латиноамериканската литература. Най-лесният начин да се убедите в това сами е ТУК.