Общото между следващите три заглавия не е, че дават универсални отговори, а тъкмо напротив, че провокират четящия да си зададе нови въпроси. Предназначени за по-широка аудитория, те разглеждат политически, икономически културологични теми, мнения и анализи.
Преходът. България 30 години по-късно"Преходът. България 30 години по-късно" е един изключително интересен сборник от текстове на 14 български публични личности, които изразяват мнението си за прехода към демокрация. Размисли, спомени, прогнози – откровени и разнообразни, точно като авторите си, които са с различни професии и политически убеждения.
Кои са авторите? Александър Андреев, Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, Антоний Тодоров, Антонина Желязкова, Георги Лозанов, Евгений Дайнов, Емил Хърсев, Иван Кръстев, Иван Стамболов-Сула, Искра Баева, Мария Василева, Михаил Иванов и Николай Михайлов. Проблемите и темите, които разглеждат, са постигнатото и непостигнатото в различни области на обществения живот в България през последните трийсет години, дали преходът е завършил, или все още не и дали не се е превърнал в някакво перманентно състояние в обществено-политическия живот на страната.
Мненията им се различават и макар да не влизат в директна полемика помежду си, отделните текстове не могат да бъдат определени като еднотипни. А с кои от техните авторите ще се съгласите и доколко, ще ви оставим да прецените сами. Важен е най-вече фактът, че преди тридесет години авторите едва ли биха имали свободата да изразят позициите си.
Ако сте любопитни да научите повече, можете да намерите "Преходът. България 30 години по-късно" ТУК.
"Европа и идеята за нация" на Хосе Ортега-и-Гасет
Философ, социолог и есеист, Хосе Ортега-и-Гасет е един от най-изтъкнатите умове на ХХ век, а творчеството му оказва значимо влияние върху няколко поколения учени. И макар най-известния му труд да остава "Бунтът на масите", повечето от вас вероятно знаят, че той съвсем не е единствен.
"Европа и идеята за нация" е книга, която изненадва със своята актуалност почти век след написването си. В нея испанският философ разглежда европейската интеграция като процес с бъдеще. Труден, наситен с кризи процес, който въпреки това е колкото естествен, толкова и логически обоснован от хилядолетната общоевропейска история.
Като характерно за европейската култура в нейната цялост Ортега-и-Гасет изтъква именно периодично повтарящото се състояние на криза, което тя преживява. Нещо повече, той смята, че именно то е особено показателно за нейното развитие. Каква е връзката между тези културни промени, идеята за нация и дали тя би могла да бъде обединена, без да се обезличи, можете да научите ТУК.
"Морален ли е капитализмът?" на Андре Конт-Спонвил
Андре Конт-Спонвил е френски философ, рационалист и хуманист, автор на множество книги, чиито идеи и схващания са близки до Алтусер и Клод Леви-Строс и до източни мислители като Свами Праджнанпад и Кришнамурти. Безспорното му умение да ги популяризира прави трудовете му достъпни за широка читателска аудитория и едновременно с това изключително увлекателни.
В "Морален ли е капитализмът?", чието подзаглавие "В условията на глобална криза" е по-скоро уточняващо допълнение към този въпрос, Андре Конт-Спонвил предлага интересен и оригинален анализ, като акцентира върху необходимостта от лична отговорност при взимането на решения и поемането на отговорност в професионален, морален и политически аспект.
Книгата е създадена на базата на поредици от лекции, изнесени от автора в няколко университета, а основната й цел е да представи пределно ясно два различни подхода към поставения в заглавието ù въпрос. Нещо повече – самият автор я определя като несъвършена, но и споделя надеждата си тя да допринесе за развитието на дебата, засягащ икономическата система на капитализма.
Ако сте любопитни да научите повече, можете да намерите книгата ТУК.