Творческото мислене е изключително важно за всеки човек, независимо с какво се занимава. Следващите три книги ще ви помогнат да преоткриете съзидателната си енергия и са особено полезни за хората, които се занимават с реклама, кино или литература.
"Креативността" на Луис Басат
Луис Басат е един от най-ярките и успешни рекламисти на ХХ век. Носител е на повече от 400 награди в областта на рекламата и е автор на бестселърите "Червената книга на рекламата", "Личните изповеди на един рекламист", "Търговска интелигентност" и "Креативността", която е и първата му книга, преведена и издадена у нас.
Кариерата на Луис Басат започва, когато е на 25 години и създава първата си рекламна агенция. През седемдесетте години основава Bassat & Asociados с трима души, половин клиент и ясно международно призвание. Успехът му е повече от впечатляващ, а самият той казва, че е посветил целия си живот на креативността.
Според Басат тайната на креативността е в това да направиш нещо оригинално и различно по-добре от останалите и от начина, по който е прието да се прави, да се превърнеш в модел за подражание и да наложиш нов начин да действие.
Целта на книгата "Креативността" обаче не е просто да дефинира този толкова широко използван термин, а да ни помогне да оценим собствения си потенциал. "За щастие, креативността не е изключително притежание на нито една професия, а е същност на много от тях" – казва авторът.
Басат пристига в България в края на ноември във връзка с цяла серия от културни и образователни събития, обединени в проектa "Луис Басат и креативността". На 30 ноември той ще изнесе лекция в Аулата на Софийския университет, в рамките на която е и официалното представяне на книгата "Креативността".
"Киносценарият" на Сид Фийлд
Сид Фийлд е гуруто на всички сценаристи и автор на няколко от най-важните книги във филмовата индустрия. Бестселърите му "Киносценарият", "Наръчник на сценариста" и "Сценаристи, решете проблемите си" са преведени на почти тридесет езика.
"Киносценарият" събира базовите познания, необходими на всеки, който е решил да се захване с писане на сценарии. Сид Фийлд смята, че сценарното писане е занаят и като такъв то може да бъде усвоено. В книгата ще откриете всички стъпки на създаването на един филмов сценарий: от "раждането" на идеята, през построяването на сюжетната линия до чисто техническото оформяне на текста.
Фийлд дава ясни насоки и използва примери от практиката, за да илюстрира теоретичните аспекти на писането за кино. "Киносценарият" е достъпно написана и изключително полезна както за професионалисти, така и за любители.
"Американски лекции" на Итало Калвино
Итало Калвино е един от най-значимите и превеждани италиански писатели на ХХ век. Освен автор на великолепни романи Калвино е есеист и журналист. Публикува първия си роман на 24 години, но става известен през 50-те и 60-те години, когато излизат "Разполовеният виконт", "Италиански приказки", серията разкази за Марковалдо, космическите комедии.
"Американски лекции" е последната книга на Калвино. През 1984 година той е поканен да изнесе шест лекции в Харвардския университет. Калвино е първият италиански писател, получил подобна покана.
Той започва да подготвя своите "шест предложения за следващото хилядолетие". Текстовете са свързани именно от идеята за мястото на художествената литература в новия век. За нещастие, Калвино умира внезапно през 1985 година и не успява да гостува в Харвард, а последният от шестте му текста остава незавършен.
След смъртта му лекциите са издадени под заглавието "Американски лекции". Смело можем да заявим, че книгата е една от най-талантливите, прочувствени и аргументирани защити на художествената литература. Заедно с останалите творби на Калвино тя е истински извор на вдъхновение за няколко поколения писатели.