Време е за истински шоубизнес. Виж рекордите!

Pinterest LinkedIn +

В България думата "шоубизнес"* може и да звучи иронично, но отвъд границата ни вече над 50 г. тя е основната движеща сила на съвременната музикална индустрия. Вижте равносметката за някои от най-впечатляващите рекорди в музикалния бизнес.

Най-продаван албум на всички времена:
Michael Jackson - Thriller

Въпреки че музикалният вкус на феновете е субективно понятие, албумът Thriller коронясва Майкъл Джексън като безспорен крал на поп музиката - титла, подкрепена днес със 104 млн. продадени копия от заглавието. Макар че излиза в далечната 1982 г., Thriller и до днес остава фундаментален албум, а клипът към едноименната песен бележи революционен тласък за видеопродукцията от типа "кратък филм".

Най-продаван албум от изпълнител-жена:
Shania Twain - Come On Over

Със своите 36 млн. продадени копия третият албум в дискографията на канадката Шаная Туейн Come On Over става най-продаваният албум на артист-жена до момента. Любопитен факт е, че албумът никога не е заемал първо място в престижната класацията Billboard 200. Все пак канадката е единствената жена в света, която притежава сертификат "Diamond" от RIAA за цели три албума (сертификат "Diamond" се издава от RIAA за 10 000 000 продадени копия). В момента Шаная е щастливо омъжена за продуцента Robert Lange, работил с артисти като Def Leppard, AC/DC, The Cars, Bryan Adams, The Corrs и др.

Най-продаван изпълнител-мъж:
Elvis Presley

Ако Майкъл Джексън е крал на попа, то безспорният крал на рока е друг бял(!) американец - Елвис Аарон Пресли. Нещо повече, през 2005 г. Пресли беше обявен за най-великият ентъртейнър за всички времена според анкета на Discovery Channel и America Online. Макар че продажбите на Пресли се изчисляват изключително трудно, по последни данни само в Америка иконата има продадени над 117 млн. копия-носители. До скоро Пресли беше и най-печеливша нежива звезда, но през 2006 г. този списък оглави покойният Кърт Кобейн.

Най-продаван сингъл:
"Candle in the Wind 1997" Elton John и "White Christmas", Bing Crosby

Според актуалното издание на книгата на рекордите Гинес "Candle In the Wind 1997", е най-продаваният сингъл на всички времена. Едноименната песен "Candle In the Wind" на сър Елтън Джон беше написана в памет на нелепо загиналата принцеса Даяна, а статистиката сочи, че в пиковия момент на продажби копие от CD-то се е продавало на всеки 6 секунди. До момента общите продажби на сингъла са над 33 млн. копия и то при положение, че в чисто маркетингов план по време на излизането му т.нар. "ера на синглите" вече е приключила.

Най-продавана дамска група:
Destiny`s Child

Макар че в момента не съществува, гнездото, от което се излюпи днешната мегазвезда Бийонсе Destiny's Child остава най-продаваната дамска група в историята на музиката. Започнала като квартет, а по-късно превърналата се в трио, машина за хитове и пари към момента е продала над 80 млн. копия от своята дискография. През 2005 г. Destiny's Child обявиха, че се отдават на солови кариери в музиката, киното и телевизията.

Най-продаван хип-хоп артист:
Tupac Shakur

Починалият едва на 25 години 2Pac държи първото място за най-продаван хип-хоп изпълнител с над 75 млн. продадени копия до момента. Освен с невероятните си продажби, Тупак остава в историята на шоубизнеса като филмов актьор, поет и най-общо казано... социален активист. Мнозина определят изпълнителя като най-великия рапър за всички времена.


Най-продаван саундтрак:
Saturday Night Fever

Ако някой очаква да научи, че това е музиката от "Междузвездни войни" или, не дай Боже, от "Титаник", ще остане дълбоко разочарован. Саундтракът към филма "Треска в събота вечер" (с участиета на Джон Траволта) печели категорично първото място за най-продаван саундтрак в историята със своите 40 млн. копия. Музиката към филма включва изпълнения на различни артисти, но в основата са композиции на легендите Bee Gees. Песни от филма като "Stayin' Alive", "Night Fever", "Jive Talkin'" и "You Should Be Dansing" стават емблема на т.нар. "диско поколение" от края миналия век.

Най-бързо продаван албум от изпълнител-жена:
Oops I Did It Again - Britney Spears

Самолинчувалата се Бритни Спиърс (виж тук) определено имаше и по-добри моменти в кариерата си. Албумът Oops I Did It Again успя да продаде уникалните 1.32 млн. копия само седмица след излизането си. В допълнение албумът на Бритни остава в Топ 3 на Billboard 200 цели 17 (!) седмици. "Опа, направих го отново" получава и номинация за Грами за Най-добър поп вокал албум, а едноименната песен - за Най-добро вокално дамско изпълнение.

Най-бързо продаван албум от изпълнител-мъж:
Marshall Mathers LP - Eminen

Накъде за рекорди без да е включено името на една от най-големите звезди на нашето съвремие Marshall Mathers, известен повече като Eminem. През 1999 г. само през първата седмица след излизането си едноименният албум The Marshall Mathers LP успява да продаде нечовешките 1,760,049 копия, което го превръща в най-бързо продаваният албум в историята на музиката изобщо.

В албума Eminem по традиция засяга всякакви теми, включително собственият си личен живот, а думи като "shit", "ass", "bitch" и "damn", които по принцип се отбелязват със съответния стикер, този път минават през съответната комисия превръщайки заглавието в такова с възможно най-либерална цензура.

Най-мащабни благотворителни концерти:
Live Aid, Live 8

В основата на най-мащабните благотворителни концерти стоят мистър Пинк (но не от "Глутница кучета", а от филма "Стената" на Алън Паркър), Боб Гелдоф и Мидж Юър. Събраните приходи по изключение от общото правило вместо в джоба на продуцентите отиват за благотворителност и хуманитарни цели.

Live Aid се проведжа през 1985 г. едновременно на стадионите Уембли (Англия) и JFK (САЩ), а на сцената си дават среща едни от най-големите имена от музикалната сцена без стилови ограничения. От супер актуалните по онова време Spandau Ballet, NIk Kershaw, Howard Jones, Thompson Twins, Simple Minds, Adam Ant до вечни легенди като Sting, U2, Led Zeppelin, Queen, Judas Priest, Mick Jagger, Tina Turner, Black Sabbath. Важност за киноманите е фактът, че в ролята на конферансие (както например Дейвид в Каварна) на стадион JFK се изявява самият Джак Никълсън.

Общият списък на музиканти, подкрепили инициативата, е невиждан за времето си, а по този пункт събитието остава без аналог в рамките на 20 години. Все пак през 2005 г. Гелдоф организира серията концерти Live 8, които повтарят успеха на Live Aid, а в новата версия на инициативата участие взимат над 1000 музиканта, концертът се излъчва по над 180 тв канала и 2000 радиостанции. Live 8 ще се запомни и с реюниъна за 4 песни на легендите Pink Floyd.

Най-бързо продаден концерт:
The Freddie Mercury Tribute Concert

Година след смъртта на Фреди Меркюри останалите членове на Queen решават да организират концерт в памет на легендарния фронтмен. Когато билетите за шоуто за стадион Уембли се пускат в продажба, всичките 72 000 билета свършват за 2 часа. Любопитното е, че по това време още не се знае кой ще вземе участие в шоуто. По-късно събитието ще остане в музикалната история като най-големият концерт-трибют, а за да отдадат почит на Фреди на сцената излизат Metallica, Elton John, George Michael, Seal, Paul Young, Annie Lennox, Lisa Stansfield, David Bowie, Axl Rose и др.

Най-скъпият музикален клип:
"Scream" Michael Jackson/Janet Jackson

През 1996 г. колегата на Валери Милев - американецът Mark Romanek - заснема клипа към песента "Scream", който с бюджет от 7 млн. долара до момента остава най-скъпото видео в историята на музиката.

Сумата, която се предоставя на Романек да употреби както намери за добре, е умопомрачителна, но по това време режисьорът има славата на един от корифеите в жанра.

Във визитката на американеца преди Scream е вписана работа по клипове на NIN, Еn Vogue, Madonna, Lenny Kravitz, David Bowie и др. По-късно през годините Романек работи със звезди като Beck, Jay-Z, Fiona Apple, Audioslave и др. Клиповете му "Closer" на NIN и "Bedtime Story" на Madonna са включени в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк.


* "Шоубизнес" ("Show Business") е песен на рок-групата AC/DC от албума High Voltage 1975 г. Заедно с песните "Baby, Please Don't Go", "Soul Stripper" и "You Ain't Got a Hold on Me" (всички от същия албум), тази песен не е издавана официално извън Австралия до 1984 г., когато четирите песни, заедно с "Jailbreak" влизат в EP-то '74 Jailbreak. Източник: Wikipedia

Сподели.