Иначе казано - Тери Пратчет в киното. Едва ли има фен на британския писател, който да не очаква с нетърпение следващата екранизация по романите му. Засега филмите по негови произведения са само три, но пък има какво още да очакваме.
Светът на диска е онзи плосък свят, стъпил върху гърбовете на четири слона, които, от своя страна, са носени през пространството от гигантска костенурка. Свят, в който всичко е възможно и до който не можете да се докоснете, без да се влюбите.
Още с появата на първия роман от поредицата Discworld през 1983 година Пратчет успява да си спечели хиляди фенове. Повече от тридесет години по-късно романите за Света на диска са 40, отличени са с множество награди и си остават най-забавната фантастична сатира, създавана някога. Едва ли има нужда да споменаваме, че се продават в огромни тиражи по цял свят.
Един от последните романи от поредицата - Snuff - е на трето място в класацията на най-бързо разпродадените британски романи, което е достатъчно показателно за нетърпението, с което се очакват творбите на Пратчет. Да се върнем обаче на подвижните образи.
През 1990 година, когато излиза романът Moving Pictures, все още няма екранизации по романите на Пратчет. Тогава възниква киното в Света на диска. Достатъчно е да имате дори съвсем бегла представа за това как е създадено киното, за да оцените брилянтното прехвърляне на историята във фантастичния свят на Пратчет.
Произведенията му винаги са вдъхновявали адаптации, а героите му излизат от страниците, за да се пренесат на театралната сцена, във видеоигри, анимация и дори радиоадаптации. Първият пълнометражен филм се появява през 2006 година и е екранизация по едноименния роман Hogfather.
Въпреки че е телевизионна продукция, Hogfather успява да си спечели любовта на феновете. Задача, която никак не е лесна, като се има предвид, че по онова време от появата на романа са минали десет години. Всъщност това важи с пълна сила и за останалите филми по книгите на Пратчет.
Първо, защото персонажите му най-често се появяват в повече от една книга (какъвто е и случаят със Сюзън от Hogfather), а някои дори и във всички (какъвто е случаят със Смърт), и второ, защото илюстрациите на художниците Джош Кирби и Пол Кидби отдавна са изградили представа за това как би трябвало да изглеждат.
Създателите на Hogfather обаче успяват да уловят прекрасно атмосферата на Света на диска (не без помощта на самия Пратчет). Режисьорът на лентата Вадим Джийн стои и зад реализацията на втората телевизионна продукция, базирана на първия роман от поредицата The Colour of Magic.
Едва ли има нужда от подобни уточнения, но все пак - из The Colour of Magic се вихри един от най-ярките и обичани персонажи на Пратчет - некадърният магьосник Ринсуинд. Ролята е поверена на Дейвид Джейсън. Третата екранизация, направена от Sky One, е по романа Going Postal. Режисьор на филма е Джон Джоунс (Jon Jones), а в ролята на мошеника Моист е Ричард Коил (Richard Coyle).
Докато чакаме да видим някоя от историите от Света на диска на голям екран, което рано или късно ще случи, защото правата за доста от романите на Пратчет са продадени и очакват своята реализация, предстои да видим още един телевизионен проект. Този път сериал, при това базиран на книгите за градската стража на Анкх-Морпорк. Проект, описван от самия писател като "От местопрестъплението в стил Пратчет".