Spotify стартира в България – слушай и споделяй музиката, която обичаш

Pinterest LinkedIn +

Дигиталната музикална платформа за стрийминг на аудио файлове чрез PC или мобилно устройство Spotify вече е достъпна за българските потребители. Шведската компания, действаща от 2006 година насам, включи страната ни в блока от шест държави (наред с Унгария, Чехия, Малта, Словакия и Кипър), с които разширява своето покритие в Централна и Източна Европа. Така броят на страните, имащи достъп до Spotify, достигна близо 50.

Подобно на iTunes, Spotify може да се инсталира както на PC, така и на мобилно устройство под Android или iOS след безплатен даунлоуд от официалния сайт на платформата. Приложението е леко и с изключително опростен и интуитивен интерфейс, като може да бъде използвано и за основен плеър на музикалното съдържание, налично на даденото устройство. Основната функция на Spotify обаче е дигиталният стрийминг на музика в реално време срещу месечен абонамент или напълно безплатно (неограничено за период от половин година и с определен лимит след това).

Във втория случай платформата и издателите монетизират приходи от реклами във визуален или аудиоформат (подобно на радиорекламите), чието деактивиране е възможно единствено чрез надграждане до платената версия на услугата. Месечната такса за всички европейски потребители е 5 EUR. Към момента около 6 милиона от 24-те милиона активни потребители на Spotify плащат за абонамент, а общият размер на приходите за притежателите на изпълнителски и авторски прави от старта на платформата до днес възлиза на около 500 милиона щатски долара.

По последни данни (според официалния сайт на Spotify) в момента в платформата могат да бъдат открити 20 милиона песни и са създадени над 1 милиарда плейлисти, а ежедневно каталогът се увеличава с около 20 000 нови песни.

След като инсталирате Spotify на своя компютър, смартфон или таблет, незабавно ще получите достъп до пълния каталог от музика на платформата, откриваема чрез брауз функционалността с интелигентно търсене (показване на предложения след всяка въведена буква). Според това как ще се регистрирате в Spotify (чрез нова регистрация или Facebook свързаност) ще можете веднага да видите кои ваши приятели използват услугата и да започнете да ги следвате.

Опцията за показване на активността ви в Spotify на вашия Timeline във Facebook е активна по подразбиране в настройките на програмата, както и тази за публичен достъп до плейлистите, които създавате. В този панел на Spotify можете да промените изпълнението на тези и още много други опции и функции, включително да зададете мястото, където да съхранявате музика на вашето устройство, така че да можете да започнете да я слушате директно в същия плеър.

В основното меню на приложението ще откриете началната страница с Акценти (предложения, базирани на популярността на артистите в платформата), списъка с песни, които сте набелязали за слушане по-късно, панел за размяна на съобщения с други потребители на Spotify, директна връзка към мобилните маркети, от които можете да свалите приложението за своето мобилно устройство, както и опцията за синхронизиране с вашия iPod (функцията е достъпна и за Andoird и iOS след инсталиране на мобилната версия на Spotify).

Под основното меню се намира Apps панелът, даващ бърз достъп до добавените от потребителя приложения и възможност за инсталиране на нови. Изборът е впечатляващ, а функциите, които добавят приложенията, са повече от атрактивни. Така например musiXmatch и TuneWiki възпроизвеждат в синхрон с парчето, което звучи в момента, неговия текст, свързвайки се автоматично със своите бази данни; с ADM, Rolling Stone и Billboard ще сте в крак с тенденциите и класациите, като в единия случай думата имат критиците, а в другия – продажбите на музика в САЩ (Hot 100, Billboard 200); Playmysong ще превърне плейлиста ви в джубокс, до който ще имат достъп и приятелите ви в социалните мрежи; Atflick пък ще ви помогне да откриете, чуете и споделите саундтрака към огромна колекция от филми.

В този панел ще откриете и две предварително инсталирани приложения – класациите Top Lists, базирани на предпочитанията на потребителите в коя да е страна, имаща достъп до Spotify, включително България, и Radio – една от най-популярните екстри на услугата. Тя е подобна на Pandora и автоматично компилира плейлист от песни, за които се предполага, че биха били по вкуса на дадения потребител (според жанровете, артистите и песните, които е слушал до момента).

Последният панел – Collection – дава бърз достъп до музикалните файлове на вашия компютър или мобилно устройство, стига да сте посочили пътя до тях (в настройки), а под него се намира бутонът за създаване на нов плейлист.

Както вече стана дума по-горе, безплатното ползване на Spotify без каквито и да било ограничения е възможно в рамките на 6 месеца, плюс още 30 дни, при това без реклами, които се дават като гратисен период в момента, в който заявите желание за абонамент (сумата от 5 EUR за първия месец не се начислява преди изтичането им, а пак преди края на този период можете да се откажете от планирания абонамент).

След това достъпът до каталога с музика за онлайн стрийминг на Spotify за потребителите, които не заплащат за услугата, се редуцира до 10 часа месечно.  Ако пък сте абонирани (за Unlimited Service), имайте предвид, че абонаментът се подновява автоматично, освен ако не заявите отказ от него преди края на текущия месец.

Освен стандартния абонамент имате възможност да ползвате и преференциалния Premium Service, под който услугата не само е освободена от реклами, но позволява да слушате музика без да влизате в интернет (чрез съхраняване на кеширано съдържание на до три персонални компютъра и мобилни устройства).

Сподели.