И така, след месеци на спекулации, интернет лийкове и какви ли не безумни слухове (сред които най-любим ни е онзи, че, видите ли, новият S4 щял да поддържа навигация С ПОГЛЕД!), новият Galaxy смартфон флагман на Samsung е вече факт.
И, честно казано, щяхме да сме много по-впечатлени, ако седмици наред преди официалния му анонс не бяхме изчели толкова много (и, откровено казано, доста точни) предсказвания за това какво ще предлага той. Е, и ако все още ги нямаше HTC One и Xperia Z също щеше да е от полза.
На фона на всичко това реално истински, шокиращи изненади по време на Galaxy S4 дебюта нямаше. Моделът ще предлага 5-инчов Super AMOLED дисплей с Full HD резолюция (441 ppi пикселна плътност), 8-ядрен Exynos 5 процесор (собствена разработка на Samsung) с тактова честота от 1.6 GHz, 2 GB оперативна и между 16 и 32 GB вградена памет (плюс опция за разширяването й с помощта на microSD карти).
Апаратът ще включва и тилова камера с повишена резолюция (13 МР срещу 8МР в S3). Забележете, казваме "с повишена резолюция", а не "по-добра". Тепърва предстои да видим как точно се представя тя в реални условия, но, честно казано, изкуственото "помпане" на мегапиксели в сензор с подобни микроскопични размери досега рядко е водило до впечатляващи крайни резултати. Така че, извинете ни, ако сме леко скептични от практическата полза в удвоената (почти) резолюция.
От дизайнерска гледна точка похвално е, че от Samsung не са увеличили физически размерите на новото Galaxy и макар че дисплеят на S4 е 5-инчов (спрямо 4.8 инча за S3), габаритите на телефона са почти идентични с тези на предшественика му: 136.6 х 69.8 х 7.9 мм и тегло около 130 грама.
Това е похвално решение от страна на Samsung – непрекъснато растящите диагонали на дисплеите при смартфоните от висок клас започват да се превръщат по-скоро в неудобство, отколкото в голяма екстра. Да не говорим, че от чисто естетическа гледна точка изглежда направо комично да видиш отстрани някой да води телефонни разговори, залепил до ухото си дивайс с размерите на таблет.
За съжаление тези скромни габарити си имат цена. Запазването на размерите на корпуса и нараствалият диагонал на екрана означават едно: още по-тънка рамка около дисплея. Малкото тегло пък е резултат от изцяло пластмасовото тяло (точно както беше при S3), което означава, че точно както и предното Galaxy, S4 ще е доста крехък телефон с качество на изработка, което никак не вдъхва доверие.
И докато всички тези неща, както се казва, "се преживяват", не така стои въпросът (о, този вечен и поставян от ден на ден все по-остро въпрос) за живота на батерията. Тя наистина е с малко по-голям капацитет от тази на S3, но увеличението е минимално – от 2100 на 2600 mAh. В същото време броят на пикселите на екрана е нараснал около 1.5 пъти, а да не забравяме и чудовищния осемядрен чип, на който разчита S4.
Това означава същия (в най-добрия случай) или по-къс (вероятно) живот на батерията при почти никаква реално видима разлика. Практическите тестове, разбира се, тепърва предстоят, но силно се съмняваме, че осемядреният процесор на S4 ще изпълнява реални приложения много по-бързо от четириядрения чип на S3. Що се отнася до видимата разлика между 4.8 инча HD и 5 инча Full HD, както гласи популярният виц, "а дано, ама надали"...
На финала две думи и за прехвалената навигация с поглед. Да, всъщност такава има, но реализирана не точно по начина, по който си я представяха милионите фанатични Samsung фенове в разюзданите си мечти.
На практика става дума за три основни опции, които не са чак толкова нови и революционни – Smart Stay, Smart Scroll и Smart Pause.
Първата следи очите ви и ако те не са насочени директно към екрана, го гаси автоматично, за да не хаби излишно батерия. "Супер" екстра – така всеки път, когато отместите поглед от екрана за секунда, ще трябва да го включвате отново. Отсега виждаме как това е първата "умна" опция, която повечето потребители ще активират още при първото стартиране на телефона си.
Smart Scroll пък би следвало да следи интелигентно как четете текст върху екран (да речем уеб страница) и да я прелиства надолу, но не както някои смятаха едва ли не посредством "магическо прочитане на мислите ви" от страна на телефона, а при накланянето на апарата нагоре и надолу.
Хората, имали шанса да изпробват как работи Smart Scroll на практика, не звучат особено ентусиазирани и твърдят, че има още много какво да се желае по отношение акуратността и адекватните реакции на функцията.
На финала – Smart Pause. Това е опция, която е по-скоро разновидност на Smart Stay и нейната цел е да спира на пауза филм или видео клип, когато не го гледате (т. е. когато погледът ви не е насочен директно към екрана). Иначе казано, към вече цитираните досадни "странични ефекти" от Smart Stay прибавете и напълно излишно стопиране на видеото, което сте пуснали, всеки път, когато отместите за момент глава встрани.
На това отгоре западните колеги, видели S4 на живо, съобщават, че Smart Pause реагира със забавяне, т. е. от момента, в който очите ви се отклонят от екрана, до реалното спиране на клипа или филма минават няколко секунди, така че реално пак ще трябва да връщате малко назад, когато продължите да го гледате. Което, досещате се, обезсмисля цялата идея на въпросната "опция".
В крайна сметка да обобщим: Samsung си имат ново Galaxy. Но, честно казано, S4 не впечатлява. Всъщност този пореден "флагман" изглежда като модел, правен "по задължение". Не защото предходният има наистина належаща нужда от сериозен ъпгрейд, а просто защото всички останали са пуснали нови модели, така че няма начин и Samsung да не го направи.
На фона на и без друго наводнения със смартфони и phablet-и мобилен пазар, Galaxy S4 не успява да блесне с почти нищо. Още по-ироничното е, че заради напълно идентичните с S3 размери двата "флагмана" – от миналата и от тази година – изглеждат почти неразличими един от друг.
Иначе казано, Samsung се оказа в същото леко глупаво положение, в което беше и Apple след анонса на iPhone 5, след който в уеб се появиха няколко клипчета, в които "новият" модел беше обект на подигравки с подтекст: "Ето го новия iPhone – същия като стария".
В този ред на мисли Galaxy S4 такъв, какъвто се оказа, изглежда по-скоро като излишна, а не необходима и очаквана стъпка напред.
Откровено казано, Samsung, след като видяхме S4, май по-добре да бяхте се размърдали и да пуснете най-после многокократно отлагания Jelly Bean за Galaxy S2 и Note.