Ново проучване на NPD Group – компанията за статистически изследвания и анализи на американския пазар, изготвяща месечните класации за видео игри и гейм хардуер, разкрива, че 40% от хората, играли заглавие, издадено по freemium модела на монетизация, са извършили in-game транзакции, за да разширят или подобрят игралното си преживяване.
Проучването е извършено измежду повече от 6000 души, в това число деца и възрастни, а резултатите от него сочат недвусмислено, че жените и момичетата са "много по-склонни" да инвестират в транзакции, както и че в много по-голям процент от мъжете продължават да играят free-to-play игри след като се запознаят с тях.
В същото време мъжете между 13 и 34-годишна възраст по-често се отказват напълно от дадено freemium заглавие още след първото си игрално преживяване, което NPD отдават на факта, че мъжете на тази възраст, които изобщо проявяват интерес към видео игрите, са хардкор геймъри. Последните проявяват слаб до нулев интерес към повечето freemium заглавия, тъй като те имат много малко общо с традиционните PC и конзолни продукции.
Трябва да се има предвид, че има два типа freemium модела на монетизация – в единия случай пълноценното изиграване на дадена игра на практика е невъзможно без закупуването на допълнително съдържание или ускоряването на прогреса, а в другия платените опции не са задължителни и изиграването на играта без влагането на каквито и да било средства – съвсем възможно.