Откриха тайната на добрия филм?

Pinterest LinkedIn +

Добрият филм би трябвало да е този, който кара зрителя да се изгуби в емоциите си. Това фикционално обяснение обаче не беше достатъчно на проф. Дийн Саймънтън (Dean Simonton) от Калифорнийския университет, който след дълго проучване на хиляди филми, обоснова успеха на дадена лента в прости факти, предаде AP.

Филмите, които тенденциозно печелят награди и признание от критиката, най-често са забранени за лица под 17 години и са базирани на истинска история, наградена пиеса или роман. Сценарият им пък най-често е дело или на оригиналния автори или на режисьора.

Високобюджетните блокбастъри - без значение дали са комедии, мюзикъли, продължения или римейк - са редовно подложени на неодобрение. Това неодобрение спохожда най-често и летните хитове, обозначени като задължителен родителски контрол за лица под 13 години, филми, които се въртят в хиляди киносалони и ленти, които завладяват боксофиса в първия си уикенд.

"Имам голямата надежда, че се прави разлика между блокбастъри и истински добрите филми - филми, които могат да бъдат категоризирани като невероятно киноложко творение", обяснява проф. Саймънтън. "Прекрасно е да откриеш, че има толкова много разлики и че можеш да ги различиш".

Самият учен признава, че той не е кой знае какъв фен на киното и че е обикновен консуматор на филмите, но благодарение на професията си започва да събира информация за общия процес на правене на филм от 1999г. насам. Освен това Саймънтън прави и отделно проучване като сравнява носителите на "Оскар" с носителите на "Златна малинка".

Един от най-добрите примери, илюстриращи откритието на професора е филмът "Планината Броукбек", който е определен като забранен за лица под 17 г., има 87% одобрение в сайта за филмова критика Metacritic.com и излезе по кината в разгара на филмовата надпревара - през декември 2005г. По лентата работи топ криейтив екип, включващ режисьора Анг Ли (Ang Lee) и сценаристите Лари Макмърти (Larry McMurtry) и Диана Осана (Diana Ossana), които работиха по история написана от носителката на награда "Пулицър" Ани Пролкс (Annie Proulx). Бюджетът на филма беше 14 милиона долара, а в последствие регистрира печалби от 175 милиона долара в световен мащаб. "Планината Броукбек" беше номиниран за 8 "Оскара" и спечели 3 от най-престижните награди.

Всяко правило си има и изключение. Такова изключение е изненадата на това лятото - комедията "Позабременяла". Лентата излезе през лятото с бюджет 33 милиона долара, но отбеляза печалби от цели 164 милиона долара в световен мащаб. За сега филмът не е кандидат за "Оскар", но нищо не се знае.

"Всички зависимости са просто статистически отношения между показатели - винаги има изключения. Има филми, които не би трябвало да имат успех, но има нещо повратно, което се случва с тях. Подобен филмов каприз е "Моята голяма луда гръцка сватба", коментира проф. Дийн Саймънтън в заключение.
Сподели.