Nintendo 2DS – хандхелд авантюра или поредният пазарен хит на големите "N"?

Pinterest LinkedIn +

Nintendo често са били обвинявани в лудост, но реализираните от компанията финансови резултати впоследствие неизменно смълчават дори най-злите езици, предвещаващи провал. Така беше при анонса на Wii, така беше и когато показаха портативния 3DS, така вероятно ще се развият нещата и с най-новата "лудост" на големите N – конзолата 2DS.

На пръв поглед основания за недоумения безспорно има. Дори фактът, че се лансира продукт с 2D в името си на фона на обсебен от 3D развлекателен пазар, е, най-меко казано, странен. Но Nintendo, както винаги, знаят точно какво вършат и добре са премислили всичко. Защото след едно по-внимателно вглеждане в 2DS общите черти с хандхелд хита 3DS веднага излизат наяве.

Реално погледнато, основната разлика тук е, че вместо специфичния "миден" дизайн, който е запазена марка на линията DS от 2004 г. насам, 2DS предлага формат на корпуса, който по-скоро навява носталгични спомени за едни по-добри, но безвъзвратно отминали GameBoy времена.

Новата версия на конзолата всъщност наследява много от характеристиките на фамилията DS, но е по-скоро най-доброто от всичко, което предлага тя, а не истинска революционна иновация.

Продуктът видимо е ориентиран към най-малките геймъри (и, разбира се, към техните родители, които, предполага се, ще го купят), за които 3D функциите на 3DS едва ли са от решаващо значение.

Точно затова няма да ги откриете в 2DS, макар че уникалната система с два сензорни монитора, която е сред най-ярките отличителни белези на DS, все още е "гвоздеят на програмата" тук.

За да снижат допълнително себестойността на новата конзола, Nintendo не са интегрирали два самостоятелни дисплея в 2DS, а поради специфичния дизайн на корпуса това не се и налага. Реално този модел разполага с един дисплей, разделен по средата с тънка рамка от пластмаса.

Това обаче по никакъв начин не нарушава геймплейното преживяване и в резултат то е практически неразличимо без значение дали играете едно и също заглавие на 3DS или на 2DS.

Разбира се, хардуерните и софтуерни параметри на двете конзоли са почти идентични с минорни разлики, което означава, че всяка една игра от огромния списък с DS заглавия ще бъде напълно съвместима и с новия 2DS.

В същото време този вариант на конзолата ще е бъде значително по-евтин както от 3DS XL (с цена около 300 долара), така и от класическия 3DS (струващ около 170 долара). 2DS ще се продава за около 130 долара. А кой би отказал портативна конзола с идентична функционалност, но на чувствително по-ниска цена?


Сподели.