Научният семинар "Траки, вино и култура" събира в Казанлък специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

Pinterest LinkedIn +

На семинара ще бъдат представени доклади, посветени на древни и съвременни практики, свързани с виното и винопроизводството, дигиталната достъпност на културното наследство и др.

На 21 и 22 февруари 2025 г. в археологическия комплекс „Долината на тракийските царе“ (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар "Траки, вино и култура".

Събитието се организира във връзка с професионалния празник на българските археолози, Деня на лозарите и винарите (Трифон Зарезан) и успението на Св. Кирил Славянобългарски (14 февруари). През настоящата 2025 г. семинарът се  осъществява и в памет и в чест на 70-годишнината от рождението на Красимира Стефанова Стефанова-Георгиева, археолог и дългогодишен музеен работник в ИМ „Искра“, гр. Казанлък.

Семинарът ще събере на едно място гост-лекторите: проф. Николай Овчаров, проф. д.и.н. Диана Радойнова, проф. д-р Боян Бончев, проф. Галина Богданова, доц. д-р Йордан Йорданов, доц. д-р Антон Генов, д-р Момчил Маринов, инж. Костадин Димов, Калоян Николов - президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ), д-р Весела Георгиева - главен организатор на научния семинар и др.

Програмата е разделена в три основни сесии: „Тракийска култура“, „Традиции и тенденции при винопроизводството и туризма“ и „Дигитализация и достъпност на тракийското културно наследство“, в които ще бъдат представени доклади във връзка с: тракийското културно наследство, съвременните практики във винопроизводството и тяхната връзка с историческите традиции; винени традиции в Розовата долина; туристически потенциал на историята, виното и спа културата, както и изследвания във връзка със съвременните подходи за съхраняване и популяризиране на тракийското културно наследство, достъпността на КИН и др.

На 21 февруари 2025 г. (петък) в 16:00 ч. ход събитието ще даде изложбата „Древнoтракийски скални съоръжения и светилища на територията на Розовата долина“ с автор инж. Костадин Димов и в сътрудничество с ИМ „Искра“ гр. Казанлък. Изложбата може да бъде разгледана от посетителите на Археокомплекс “Долината на тракийските царе” до 23 март 2025 г. и включва селекция от фотографии на мегалити в Розовата долина.

Програмата на 22 февруари 2025 г. започва с официалното откриване на семинара в 10:00 ч. и продължава с докладите и презентациите на гост-лекторите (пълната програма на събитието може да видите тук: https://fb.me/e/2ug5TBrpN).

Събитието е отворено както за научната общност, така и за широката публика, която проявява интерес към културата, историята и традициите на региона.

Форумът ще предложи винена дегустация под надслов „Вкусът на древността“, в която ще се включат водещи винарски изби от страната. Всеки посетител на Археокомплекс „Долината на тракийските царе“ ще може да дегустира подбрани вина на 22 февруари 2025 г.

Плакат на събитието

В настоящата 2025 г., научният семинар се провежда съвместно с Европейската асоциация на фолклорните фестивали (ЕАФФ), Интердисциплинарна научна мрежа INIS, Научен интердисциплинарен семинар „Информационно общество“ и със специалната подкрепа на: Община Казанлък, Археокомплекс "Долина на тракийските царе“, ИМ „Искра“ - гр. Казанлък и Eurofolk TV.

ВХОД СВОБОДЕН!

Официалното откриване на семинара ще се състои в хибриден формат от 10:00 ч. на 22 февруари 2025 г. (събота), физически в Археокомплекс „Долината на тракийските царе“ (гр. Шипка, общ. Казанлък, България) и онлайн: в платформа ZOOM на следния интернет адрес: https://us02web.zoom.us/j/88502269714?pwd=UUbaejgATGqS6Kxi9bfG6coAO4taOy.1 (Meeting ID: 885 0226 9714; Passcode: 7SdKw1), както и чрез онлайн излъчване на живо във Facebook и YouTube.

Научен семинар „Траки, вино и култура“

Идеята за осъществяване на Научния семинар „Траки вино и култура“ възниква през 2017 г., вследствие на инициатива по предложение от страна на Весела Георгиева – дъщеря на археолога и дългогодишен зам. директор на Исторически музей „Искра“ гр. Казанлък – Красимира Стефанова Стефанова – Георгиева, която почива внезапно през същата година. В памет на своята майка, с уважение, признателност и безкрайна любов, Весела решава да организира и да ѝ посвети събитие, от където се заражда и идеята за настоящия семинар.

За първи път изданието се реализира през 2018 г. в залите на Регионален исторически музей в гр. София под надслов Научен семинар „Траките и Виното“, който по-късно през 2024 г. се разширява и допълва в тематиките ,,Траки, вино и култура“.

В продължение на реализирането на събитието в периода от 2018 г. - 2024 г. включително, участници са повече от 35 гост-лектори, а над 20 са партньорите и спонсорите при провеждането на събитието.

През първите три години събитието се състои в две части: лекционна, с изнесени лекции от български учени, специалисти в областта на тракийското културно наследство и дегустационна част с възможност за дегустация на вина от различни региони в България, придружени с лек кетъринг.

С настъпването на пандемията от вируса Covid-19, през 2021 г. и 2022г. семинарът се провежда във виртуална среда, а през месец май 2022г. обстановката, за радост на организационния екип, позволява физическото организиране и провеждане на семинара в с. Старосел.

Акценти в реализирането на семинара през годините са свързани с представянето на теми за: тракийските бит, духовност, култура и занаяти; вино и винопроизводство от древността до наши дни; съвременни практики, отнасящи се към проектна и събитийна дейност по отношение на различни музеи, частни и държавни институции и организации в страната, и други, свързани с културното наследство и винопроизводството; празничен календар и др.
Сподели.

Относно автора

Филолог. Работи в Автора почти от създаването му. Може да се каже, че е сред най-ревностните читатели на сайта, тъй като в качеството си на автор и редактор през годините е изчела 99% от съдържанието му. Вярва, че думите притежават голяма сила и че винаги трябва да се отнасяме с уважение и внимание към словото. Освен това е убедена, че когато нещо се прави с хъс и с любов, какъвто е случаят с Avtora.com, няма начин то да не се получи добре.