Шепа ядки на ден влияят благотворно не само на мозъчната дейност, но и на целия организъм. Всички видове съдържат много минерали като калий, калций, фосфор и желязо, както и голямо количество витамини, сред които А, Е и такива от група В.
Ето кои са ядките, които е добре да включите в ежедневното си меню:
Бадеми
Съдържат голямо количество калций и витамин Е. Полезни са при нарушения на зрението и малокръвие. Ако страдате от хипертония, затлъстяване, язва или киселини, заложете на сладките бадеми. Забравете за горчивите - заради опасно голямото количество ефирни масла, те могат да нанесат вреди на здравето.
Лешници
Съдържат малко въглехидрати - това е първата причина да ги качим в топа на ядките. Можем да ядем от тях, без изобщо да се страхуваме, че ще напълнеем. Друго незаменимо качество на лешниците е, че помагат при хронична умора, за успокояване на нервите и за подобряване на състоянието при бронхит.
Фъстъци
Богати са на фолиева киселина, която подпомага обновяването на клетките. Полезни са при язва и гастрит заради мазнините, съдържащи се в тях. Но добрите качества на фъстъците не свършват дотук. Специалистите ги препоръчват при проблеми със сърцето, нервите и черния дроб. Избягвайте обаче да ги консумиране сурови, защото могат да навредят на храносмилането, както и необелени, тъй като люспите са силен алерген.
Орехи
Знаете ли, че орехите са много по-богати на витамин С от цитрусовите плодове? Това ги прави изключително полезни при настинка и понижен имунитет. Орехите премахват умората след физическо натоварване, укрепват мускулите, имат антибактериално и противовъзпалително действие, а според някои изследвания намаляват риска от развитие на деменция и инфаркт.