Малко писатели имат късмета книгата, която критиката определя като най-доброто им произведение, да е тази, която самите те смятат за такава. Хенри Милър е един от тях. За него тази книга е "Колосът от Маруси" - вдъхновяващ пътепис, описващ преживяванията на писателя в Гърция и събрал в себе си цялото митологично очарование на тази прекрасна страна.
Често определян като скандален, Милър безспорно е едно от най-значимите имена в американската литература. Истински новатор за времето си, с творчеството си той се превръща във вдъхновение на цяло поколение писатели (бийт поколението, чиито представители са Керуак и Бъроуз).
Още през трийсетте години на ХХ век Милър "разрушава" установените литературни норми и създава изключителните си полубиографични романи, в които умело преплита мистика, философия, социална критика, характерен език и еротика.
Сред най-известните му произведения са романите "Тропика на Рака", "Тропика на Козирога" и "Черна пролет". Днес те са познати и превеждани по цял свят, но по онова време голяма част от творбите му са били забранявани в САЩ.
Книгата, която самият писател оценява като най-доброто си литературно постижение обаче, е "Колосът от Маруси". Роман с характерен стил и интересна история.
През 1939 година Милър заминава за Гърция, където живее няколко месеца. Той е поканен да отиде там от английския романист и поет Лорънс Даръл.
В случай че все още не сте се досетили, става дума за големия брат на писателя Джералд Даръл ("Моето семейство и други животни). Семейство Даръл прекарва няколко години в периода между двете световни войни на остров Корфу.
Вдъхновен от културата, историята и атмосферата на Гърция, Милър създава едно от най-емоционалните си и възторжени произведения. Изключително вълнуващо пътешествие сред руини, живописна природа, митове, легенди и божества, в което си дават среща древността и съвремието.
"Колосът от Маруси" се отличава от останалите произведения на Милър. Необикновен пътепис, описание на едно духовно пътуване, книгата потапя читателите в неизчерпаемите недра на гръцката земя. "Колосът" от заглавието е гръцкият интелектуалец и бохем Георгиос Кацимбалис.
В неговия колоритен образ някои критици откриват своеобразен автопортрет на самия Милър. Дали наистина е така - ще ви оставим да решите сами, а най-лесният начин да се сдобиете с "Колосът от Маруси" е ТУК