Както можеше да се очаква, недоволството на повечето българи от присъединяването на страната ни към международното търговско споразумение за борба с фалшификациите АСТА доведе до известно колебание в Парламента преди ратифицирането му.
Позицията на България вече е, че ще има дебати по спорния текст, както и че предстои обсъждането му в различни комисии. За да влезе в сила у нас, документът първо трябва да бъде одобрен от Европарламента през месец юли, а след това същото да сторят от наша страна Народното събрание и Министерски съвет.
"По аналогия с международни ратификации, към които държавата ни вече се е присъединявала, ако има неща, които притесняват обществото, то сега е моментът да бъдат погледнати по-внимателно", коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, уточнявайки, че подписът ни под документа е написан със "симпатично мастило" и ако не бъде повторен до март 2013 година, просто няма да важи.
Иначе, основното недоволство на потребителите е най-вече срещу възможността договорът да бъде използван като "инструмент за контрол и тотален надзор върху интернет". Битката срещу ACTA вече предизвика и масов протест у нас, който ще се проведе на 11 февруари.
Дали няма да се повторят случаите в САЩ, Белгия и Полша, когато десетки хиляди излязоха на улиците с плакати "Не на цензурата" и "Свободен интернет", предизвиквайки както отлагане на приемането на текста, така и редица оставки, ще разберем съвсем скоро.