Киното си има Maverick и Ocean's Eleven, но, както често се случва, очарователните измамници се появяват първо на страниците на романите и чак след това на големия екран. Изненадващо находчиви, забавни, сериозни, трагични и изобретателни, персонажите, които ще ви представим, не само оставят своята следа в историята на литературата, но и със сигурност ще спечелят сърцата ви. При това почти честно.
Киното си има "Maverick" и "Ocean's Eleven", но както често се случва, очарователните измамници се появяват първо на страниците на романите и чак след това на големия екран. Изненадващо находчиви, забавни, сериозни, трагични и изобретателни, персонажите, които ще ви представим, не само оставят своята следа в историята на литературата, но и със сигурност ще спечелят сърцата ви. При това почти честно.
Остап Бендер
Любимец на няколко поколения читатели и може би най-известният персонаж на Иля Илф и Евгений Петров, Остап Бендер е не просто очарователен мошеник, а и любимец на няколко поколения почитатели на сатиричния жанр. Неговите "четиристотин сравнително честни начина за измъкване на пари" ще ви разсмеят до сълзи, ще ви вдъхновят и ще ви изненадат със своята изобретателност.
Ако по някаква причина никога не сте попадали на романите на Илф и Петров "Дванадесетте стола" и "Златният телец", горещо ви препоръчваме да поправите пропуска. Наричан "великият комбинатор", Бендер е противоречива личност. Биографията му, представена в романите от самия него, не е особено подробна и единствената особеност, която той често споменава, е, че баща му е бил турски поданик.
Няма да губим време в анализиране защо Илф и Петров са решили героят им да е с интернационален произход, нито на особеностите на епохата, в която се развива действието в романите (20-те и 30-те години на ХХ век). Ще ви оставим да откриете сами защо времето се оказва повече от благоприятно за развитието на не един гениален мошеник.
Името му се е превърнало в нарицателно за измамник в руския език, а в град Елиста има паметник на харизматичния литературен герой. Естествено, както повечето от вас вероятно знаят, романите на Илф и Петров са екранизирани, при това не само в Русия, а в ролята на Бендер са се превъплъщавали актьори като Андрей Миронов, Сергей Юрски и Франк Ланджела.
Moist von Lipwig
Умението на Тери Прачет да създава ярки персонажи е безспорно и пътуващият измамник Моист фон Липуиг (Мокр фон Ментебрад според някои преводи) не прави изключение. Въпреки че когато за пръв път е представен на читателите в "Going Postal" ("Пощоряване"), кариерата му на професионален мошеник е решително прекратена от Патриция на Анкх-Морпорк лорд Ветинари, а той се оказва изненадващо успешен като почтен гражданин благодарение на характерния си начин на мислене. А той не е съвсем честен.
След като превръща градската поща от напълно нефункционираща в истински модел за подражание, в Making Money (Опаричване) Моист е изправен пред ново предизвикателство - банката. А кой може да се справи по-добре с правенето на пари от нищото от един изпечен (бивш) мошеник? След като умело се справя и с финансовите проблеми, в трета книга е поставен пред още по-голямо предизвикателство. Влакове.
И докато се опитва да проправи път на железниците през Света на Диска, Моист остава все така очарователен, изобретателен и склонен да се придържа към истината само когато това е крайно необходимо.
В екранизацията на Going Postal ролята на Моист е поверена на Ричард Койл.
Джей Гетсби
Да, именно "Великият Гетсби" на Ф. Скот Фицджералд. Макар да е много различен от другите персонажи, за които става дума, Джей Гетсби има своето напълно заслужено място сред най-ярките мошеници в литературата.
Ексцентричният млад милионер със съмнително минало предизвиква възхищение у едни и завист у други. Никой не знае как се е сдобил с богатството си, а теориите са повече от невероятни, но нито една не включва честно забогатяване.
В края на романа става ясно, че Гетсби наистина не е постигнал "величието" си законно, но неговото очарование се дължи на друго. Не на разточителните партита, не на блясъка, не на парите, а на непреклонността, с която преследва целта си и причината да изгради живота си именно по този начин.
От лекотата, с която убеждава другите, и харизматичното му излъчване до мистериозността, с която е обграден, и трагичния финал на историята му, образът на Гетсби е майсторски изграден и това съвсем логично го превръща в един от най-известните персонажи на Фицджералд. И във вдъхновение за много други творци.
Първата екранизация по романа се появява още през 1926 година, само година след излизането на книгата. За съжаление, копие от него вече не съществува. Лентата на Джак Клейтън от 1974 година е определяна като най-добрата интерпретация на романа, а неин сценарист е Франсис Форд Копола.