Не, не е преувеличено. Колкото и криминални романа да сте прочели досега, със сигурност не сте попадали на нищо подобно. "Коя беше Алис" е нестандартен, завладяващ и загадъчен трилър, след който отношението ви към социалните мрежи коренно ще се промени.
Алис Салмън е мъртва, а нейната смърт ще ви накара да си задавате въпроси. Не само обичайните как е умряла и кой е убиецът, а и какво оставяме като следа в света, след като си отидем. Идеята за този необикновен роман се ражда, докато авторът му - журналистът Т. Р. Ричмънд - следи публикации в Туитър.
Той си задава въпроса какво може да се научи за някого от социалните мрежи. В резултат се появява дебютният му роман "Коя беше Алис". Необичаен пъзел от писмени следи, оставени от Алис през живота й: ученическо есе, откъси от дневник, постове, лична кореспонденция на хора, свързани с нея по един или друг начин.
Някъде между мейлите и есемесите постепенно започва да се оформя един ясен и пълнокръвен образ на младата жена. Дали обаче е възможно сред тях да се крие и истината за мистериозната й смърт? Коя е Алис и какво е стано с нея?
Човекът, нагърбил се със задачата да отговори на всички тези въпроси, е един от бившите й преподаватели от университета. Професор Джереми Кук е шокиран от новината за смъртта на своята някогашна студентка. Привързаността към Алис, която се дължи колкото на самото момиче, толкова и на отношението на Кук към майката на Алис, го подтиква да се впусне в един странен научен експеримент.
Кук започва да събира старателно всякаква информация за Алис: постове, гласови съобщения, оставени на приятели, спомени, статии. При това без да спестява нищо, включително информацията, която засяга самия него. Проучването на Кук хвърля яснота върху обстоятелствата около смъртта на Алис, която първоначално е смятана за инцидент. Оказва се обаче, че това не е цялата истина.
Откритията си професорът обединява в книга, която го превръща в знаменитост. Дали славата и удовлетворението от успеха ще го разсеят от мислите за собствената му смърт, която приближава бавно, но сигурно? Кой е убил Алис? Дали е престъпление от страст, или е свързано с работата й като журналист?
В центъра на "Коя беше Алис" Ричмънд поставя не само темата за отпечатъка, който оставяме след себе си в социалните мрежи, а и като цяло в онлайн пространството под всякаква форма, но отделя внимание и на начина, по който интернет променя разпространяването и възприемането на новините.
За да постигнат още по-голямо въздействие, британските издатели на книгата създават профил на Алис във Фейсбук и блог на професор Кук. Критиците я определят като един от най-добрите криминални романи за 2015 година. С необичайната си фрагментарна структура и дълбоко послание книгата със сигурност ще ви накара да се замислите сериозно, преди да напишете следващия си пост.
За финал ви предлагаме един от любимите цитати на героинята на романа, Алис:
"Всички сме чували, че ако един милион маймуни заблъскат по един милион пишещи машини, накрая ще се получи творба, достойна за Шекспир. Сега, благодарение на интернет, знаем, че това не е вярно." Робърт Виленски
Най-прекият път към цялата история на Алис е ТУК.