Хемороидална болест на вените, придружена от кървене от тях, пролапс на венозните възли от ануса или т.нар. хемороиди , се среща при 120 от 1000 възрастни, съобщава Medconsult.bg.
Лечение на хемороидален възел
Появата на пролапсани хемороидални венозни плексуси е характерна за етапите от 2 - 4 на заболяването. Отначало те се прибират самостоятелно, но в по-тежките случаи изискват ръчно избутване. Острият вариант на заболяването се характеризира с тромбоза (спиране на притока на кръв) по протежение на хемороидалната вена, придружена с възпаление на самия възел и околните тъкани.
На първия етап лечението с мехлеми и супозитории, съчетани с диета, осигуряват бързо облекчаване на симптомите. След това лекарят дава препоръки, насочени към предотвратяване на обостряния.
За да се излекува заболяване от по-тежка, хронична степен, се използват минимално инвазивни хирургични интервенции или радикално отстраняване на венозни образувания.
Тъй като много пациенти отиват при лекаря прекалено късно,с усложнени от фисури, 75% от случаите изискват хемороидектомия. Тази операция изисква обща анестезия и дълъг период на възстановяване.
По-лесно хемороидите се лекуват на етапи 1 и 2, когато е възможно да се извършват по-малко травматични интервенции в амбулаторна база. Ако няма признаци на кървене от хемороидалната вена, се използва склеротерапия или лигиране с латексни пръстени.
- Склеротерапия - въвеждането в лумена на хемороидалната вена на разтвор, който причинява денатурация (коагулация) на протеините на вътрешната лигавица на шунтите, свързващи артериалния и венозния канал. Възелът се тромбира и след това пада;
- Латекс лигиране- Един от най-често срещаните методи за лечение на хемороиди от всеки стадий. По време на манипулацията с помощта на аноскоп тънка еластична латексна линия - лигатура издърпва тъкан и засегнатата вена се отделя след операцията. Понякога се налага да се извършват 3 или 4 от тези процедури;
- При хемороиди с всякаква тежест е възможно да се извърши десатеризация на възела. Тази интервенция се извършва под ултразвуково ръководство. Хирургът идентифицира артериите, които захранват венозния сплит . Притокът на кръв спира, хемороидалните вени отшумяват. В напреднали случаи лекарят извършва подгъване на пролапсираната лигавица на ректума (мукопексия).
Навременното лечение на хемороидалните възли позволява да се избегне хемороидектомия при 80% от пациентите.
Лечение на кървящи хемороиди
Признак за обостряне на заболяването е кървенето, което е с продължителност около 1 час. Пациентът трябва спешно да се свърже с проктолог-хирург . Кървенето се спира, като се използват ректални супозитории с адреналин. Освен това в ануса се въвеждат хемостатични материали, съдържащи тромбин и фибриноген, образувайки защитен фибринов филм, който спира кървенето.
Друг метод е фотокоагулацията: хемороидалните вени са изложени на висока температура - „каутеризиране“. Чрез електрокоагулацията пък се въздейства с електрически ток върху кръвоносните съдове. Такова лечение на кървящи хемороиди е ефективно на етапи от 1 до 2 на заболяването.
Medconsult.bg напомня, че без усилията на самия пациент за елиминиране на рисковите фактори за заболяването, е възможен рецидив. Ранното търсене на медицинска помощ значително увеличава шансовете да се отървете напълно от хемороидите.