Знаете ли как най-лесно можете да лепнете гаден вирус, докато сърфирате онлайн? Като кликнете върху уеб линк, изпратен ви от някой, на когото вярвате и изобщо не подозирате, че може да ви причини такъв проблем. Разбира се, повечето зловредни съобщения от този тип, получени през Skype, Facebook или Twitter, изобщо не идват от приятелите ви, добавени във вашия сигурен списък. Всъщност те самите си нямат понятие, че ви изпращат каквото и да било – просто разни злонамерено настроени личности използват пролуки в защитата на чат агентите и социалните мрежи, за да разпространяват подобни вируси, малуеър или троянски коне.
Макар че едно от най-често повтаряните напомняния, които специалистите по компютърна сигурност дежурно цитират, е да не кликате върху линкове в уеб, за които не сте наясно докъде ще ви отведат, ежедневно стотици хиляди, дори милиони хора се заразяват именно по този начин.
Разбира се, вината не е само тяхна. Създателите на подобен род зловреден софтуер от ден на ден стават все по-изобретателни. Една от последните им "находки" е свързана с маскиране на линковете, които активират заплахи за вашата система, правейки ги да изглеждат като напълно невинни адреси на познати сайтове.
Друг популярен трик в това отношение е така нареченото съкращаване на адреси, така че да не личи точно в каква посока из уеб ви отправят.
За да се предпазите от попадането в такива капани, ви предлагаме кратко ръководство за предварителна проверка на линкове, които ви изглеждат съмнителни или са ви изпратени без поискване, дори и от човек, който е в списъка ви с контакти.
"Скъсените" линкове
Може би знаете, но в уеб има множество сайтове, които извършват една много полезна услуга – скъсяват безкрайно дългите интернет адреси на различни сайтове до значително по-къса поредица от числа и букви.
Понякога обаче зад привидно неразбираемата поредица от символи може да се крие опасна заплаха. За целта в интернет има и друг вид сайтове – такива, които могат да "разконспирират" подобни, добре замаскирани линкове. Когато имате съмнения относно даден линк, използвайте LongUrl или CheckShortUrl, за да видите какъв точно адрес се крие зад съкращението, което сте получили.
Достатъчно е да копирате съмнителния линк и да го вмъкнете в полето на някой от споменатите два сайта. Така ще видите пълния адрес, към който ви пренасочва той, и ще сте сигурни, че не води към злонамерен софтуер.
"Невинни" сайтове
HTML езикът на световната мрежа е нещо чудесно – мощно и гъвкаво средство за създаване на сайтове, той предлага множество улеснения, но и капани за неопитния потребител. Една от най-мрачните му страни се заключава в способността линк към зловреден софтуер да се маскира като адрес на съвършено невинен, познат сайт. Няма нищо по-лесно за различните хакери да скрият в уж адреса на Google път за достъп до най-новия си вирус или троянски кон например.
Един от начините да разкриете истинското лице на даден хиперлинк е да видите така наречения "изходен код" на уеб страницата, която разглеждате. Ред, изглеждащ по този начин: <a href=”http://www.bing.com/”>http://www.google.com/</a> всъщност води до сайта за търсене Bing, макар да изглежда като адрес на Google.
Всеки съвременен браузър разполага с опция за визуализация на изходния код на страницата, която разглеждате, но ако това ви се струва сложно, по-лесният начин за разкриване на подобни "скрити" линкове е просто да задържите показалеца на мишката над тях, без да кликате върху им. Миниатюрна изскачаща инфо лента ще ви покаже истинското лице на въпросния линк – в нашия случай, че той всъщност води към Bing.