Слънцето пече, температурите растат и заедно с лятото все повече цветя цъфтят и ни радват с дивната си красота. И докато говорим за невероятната българска природа, ще споделя някои съвети, които помагат при заснемането им.
Няма универсален и единствен правилен начин за снимане на цветя, но най-често се използват макро обективи или макро режима на фотоапарата. Макро фотографията като цяло позволява да запълните кадъра с най-интересните части на цветето, оставяйки фона извън фокус. Този тип фотография, особено при снимки на цветя, поставя някои уникални предизвикателства.
Първото и най-важно е, че дълбочината на рязкост е доста тясна – в зависимост от близостта с обекта, може да е дори 1 сантиметър. Това означава, че трябва да премислите композицията на кадъра. Искате ли повече от цветето да е на фокус или само част от него? Приемливо ли е голяма част от снимката да е извън фокус?
Ако искате да запазите колкото се може повече на фокус, трябва да помислите за всички начини, с които можете да контролирате дълбочината на рязкост. Както вероятно знаете, главния начин за това е чрез диафрагмата на апарата ви. За макро фотография е препоръчително да снимате в Aperture Priority режим. Колкото по-голямо е диафрагменото число, толкова по-широка ще е дълбочината на рязкост (но времето за експонация ще се увеличи).
Ще трябва да балансирате между дълбочината на рязкост и скоростта на затвора, за да не се получи размазана снимка. Друг начин за контролиране на дълбочината на рязкост е фокусното разстояние на обектива. Ако използвате варио обектив, пробвайте на по-късо фокусно разстояние. При по-дълго, дълбочината на рязкост намалява. Накрая, но не на последно място, разстоянието до обекта също влияе на дълбочината на рязкост. Колкото по-близко сте до цветето, толкова тя ще е по-тясна. Затова, ако можете да отстъпите малко назад, може да успеете да хванете повече неща на фокус.
Често не се сещаме за фактори, влияещи на дълбочината на рязкост като фокусното разстояние и разстоянието до обекта, но когато става дума за снимки от близо, всеки малък детайл влияе на крайния резултат. Имайте впредвид и перспективата. Ако снимате цветето с голяма дълбочина, ще ви е трудно да оставите всичко на фокус. Но ако снимате същия обект от друг ъгъл, така че да е перпендикулярен на оста на обектива? Ако обектът е предимно плосък, малко или много на същото разстояние в целия кадър, тогава да имате голяма дълбочина рязкост не е толкова важно.
След като вече знаем как всичко да е на фокус, нека видим как да уловим момента на движението. Не, цветята няма избягат никъде, но въпреки това се оказват едни от най-вбесяващо нестабилните обекти, които можете да снимате. Първо, нека се уверим, че вие сте стабилни. Препоръчително е да ползвате статив, особено ако сте затворили блендата, което ще ви остави със сравнително ниска скорост на затвора, което лесно може да доведе до размазване на снимката от неволно трепване на ръката.
Самите цветя обаче имат навика да мърдат доста и стативът няма как да предотврати това. Дори лек бриз може да размърда цветята толкова, че да провали кадъра. Вече казахме, че може да предотвратите това като снимате с по-висока скорост на затвора – жертвайки дълбочината на рязкост или повишавайки светлочувствителността.
В допълнение, може да упражните търпението си и да изчакате момент, в които вятърът е спрял, за да натиснете спусъка. Има и по-добър вариант. Носете нещо със себе си, с което да блокирате вятъра. Може да е просто голям лист хартия, картон или сенник. Във всеки случай помолете някой да го държи, докато щракнете няколко кадъра.
Как да уцелим експонацията? По темата може да се напише цяла книга, но най-важното правило е да избягваме обедните часове на деня. Когато слънцето е директно над нас, ще получим много високо контрастни снимки с части, които са преекспонирани или недоекспонирани. А и ярката слънчева светлина не е ваш приятел, когато се опитвате да запазите деликатните цветове и множество нюанси на венчелистчетата.
Най-добри резултати ще постигнете в облачни дни или когато слънцето е ниско – рано сутрин или при залез. Най-добрите ви снимки ще са тези направени на сянка, където няма директна слънчева светлина върху цветето.
Въпреки всичко казано дотук, правилата са, за да се нарушават от време на време, нали? За по-интересни и различни резултати, може да пробвате да снимате цветето отдолу, позиционирайки го срещу наситено синьото небе, например. Ако опитате този подход, използвайте bracket функцията, за да сте сигурни, че сте уцелили добрата експонация.