На 14 октомври 2012 година над Съединените щати ще бъде осъществен първият в историята човешки скок от височина над 36 километра, достигната с височинен балон, при който се очаква да бъде премината скоростта на звука. Той ще бъде извършен от австриеца Феликс Баумгартнер по проекта Red Bull Stratos 2012.
Скокът може да бъде наблюдаван на живо в цял свят чрез уебкаст.
Гледай на живо в плеъра на YouTube най-долу!
Досега никой в историята не е успявал да премине звуковата бариера без помощта на допълнителни усилващи скоростта приспособления.
През август 1960 г. полковник Джо Китингър скочил от балон, издигнат на височина 102,800 фута (31,333 м), развил скорост от 614 мили/ч (988 км/ч) в условия на свободно падане, продължило 4 минути и 36 секунди. Неговият скок е част от мисията на американските военновъздушни сили с кодово име Excelsior.
Лично Китингър, който полага основите на научната работа по развитие на протоколни космически програми, ще комуникира с Баумгартнер преди скока му посредством капком. Успехът на мисията не може да се гарантира по никакъв начин – през последните 50 години няколко души са загинали в опит да подобрят рекорда на Джо Китингър.
Малко повече за мисията:
Тя ще бъде осъществена посредством издигане на херметизирана капсула в атмосферата, като за целта ще бъде използван височинен балон с размери, по-големи от стандартен стадион за американски футбол.
Достигайки необходимата височина, което ще отнеме около 3 часа (още след първия ще навлезе в стратосферата), капсулата ще бъде разхерметизирана и Феликс Баумгартнер ще излезе от нея, за да осъществи скока, предпазван само от специално подготвен костюм с вътрешно налягане и атмосфера (до голяма степен сходен със скафандрите на астронавтите).
Без такъв костюм всички газове в кръвта и тъканите му биха се "раздули" опасно във височина над 62,000 фута (19 км). Също така костюмът ще го изолира в известна степен от екстремно ниските температури в пространството – възможно е средата, през която преминава по време на свободното падане, да бъде с температура по-ниска от -44◦С.
Очаква се той да достигне свръхзвукова скорост около 35 секунди след скока си от капсулата. Свободното падане вероятно ще продължи от 5 до 7 минути. На височина от около 1.5 км над земната повърхност основният парашут ще се отвори автоматично и Феликс ще продължи приземяването си още около 10 минути.
Специални "котвени" парашути (стабилизатори) ще бъдат на разположение на Феликс, в случай че евентуално е необходимо да се забави прекомерното ускорение или да се овладеят опасни движения на тялото като усукване или през осово премятане. Феликс ще пада в класическа поза на парашутен скок – с корем към земната повърхност и гръб към точката на скок.
Целта на Феликс Баумгартнер и на всеки в екипа на Red Bull Stratos е да направи значителна стъпка напред в проучването на земната атмосфера. Идеята е събраната информация да се използва за подобрения и практически решения по обезопасяване и спасяване на астронавти и авиатори.
За да документира практическата възможност за свободно падане от височина над 36 км, екипът ще оценява ефекта на различни фактори върху човешкото тяло и поддържащата го екипировка – как въздейства рязкото ускорение, какво се случва при движение със свръхзвукова скорост, какъв е ефектът при също толкова рязка обратна тяга при преминаване в подзвукова скорост.
Тестовете се извършват на многобройни локации, но мястото на приземяване на финалния (официалния) скок е потвърдено в околностите на Розуел, щатa Ню Мексико, САЩ.
Феликс Баумгартнер aka B.A.S.E. 502 е роден на 20 април 1969 г. в Залцбург. Сред постиженията му, предшестващи днешния скок, са скок от кулите близнаци Petronas в Куала Лумпур, Малайзия (450 м), първият B.A.S.E. jump от ръката на статуята на Исус Спасител над Рио де Женейро, скок в гърловидната пещера Мамет в Хърватска (Jama Mamet), скок от друга бивша най-висока сграда в света - 101 Tower в Тайпе (508 м).