Fuji FinePix X100S - компактна камера за шампиони

Pinterest LinkedIn +

Никой дума не оспорва факта, че DSLR камерите все още са крале във фотографията - по отношение на качество, креативни възможности, гъвкавост на употреба и технически опции този клас цифрови камери са почти недостижими.

Все още обаче един огромен и непреодолим техен недостатък са размерите им. Скъпите професионални и полупрофесионални модели тежат сами по себе си поне килограм. Прибавете към това и поне 2-3 обектива, някои от които без особени усилия минават 2 кила и нагоре, и получавате ръчен фотографски багаж с внушителни габарити.

Сега си представете, че Ви предстои да изкачвате Хималаите да речем и вероятно лъскавият Ви нов DSLR вече не Ви е чак толкова симпатичен.

За щастие днес пазарът предлага огромно разнообразие от цифрови камери, някои от които успяват да постигнат сходно качество на кадрите, трудно различимо от това на DSLR апаратите, но с други средства.

Така нареченият "безогледален" (Micro 4/3 клас) е особено популярна напоследък алтернатива и предлага едновременно гъвкавост, отлично цветопредаване, рязкост и контраст, но в същото време и удивително компактни размери.

Моделите на Fuji са особено интересни в това отношение, защото освен всичко изброено те ще ви изненадат и с още нещо - доста оригинален, дори екстравагантен външен вид.

Вземете за пример появилия се неотдавна наследник на супер успешния Fuji FinePix X100, наречен просто Fuji FinePix X100S. Точно като предшественика си тази камера впечатлява с интересен дизайн, който й придава много готино old school излъчване на лентов апарат от миналия век.

В същото време X100S е пълноценна безогледална цифрова камера с хибриден оптично-цифров визьор и APS-C (непълноформатен) сензор с резолюция от 16.3 мегапиксела.

Специално за матрицата на X100S любопитен е и фактът, че според Fuji това е същата технология, която използва и безогледалният им флагман Fuji X-Pro1.

С други думи говорим за сензор, разчитащ на 6 x 6 RGGB филтър, а не на класическите RGB рецептори, използващи Bayer матрица. Благодарение на това X100S не включва традиционния anti-aliasing ("заглаждащ") филтър, който почти всяка съвременна цифрова камера има.

Резултатът (в случай, че се чудите) е значително по-малко податливи на така наречените "моаре" цветови дефекти изображения, които в същото време могат да се похвалят с повече детайл и рязкост. В комбинация с обновения EXR Processor II чип, X100S освен това осигурява и до 30% по-малко привнесен цифров шум при снимане.

Прибавяме към това и опция за запис на изображенията в RAW ("суров") формат с 14-битово качество, както и опцията Lens Modulation Optimiser, за която Fuji твърдят, че намалява до минимум дефракцията, която е най-честата причина за "смекчаване" на изображенията при използване на малки отвори на блендата от порядъка на f/16 например.

Обобщено на по достъпен език, всичко казано до момента означава изключително качествени снимки от камера с размери 127 x 74 x 54 милиметра и тегло малко над 440 грама.

Камерата е екипирана с 23 мм обектив, който вярно е несменяем, но за сметка на това с доста добра светлосила (f/2).

Моделът също така предлага сериозно подобрена автофокусна система. Промени има и в системата за ръчен фокус, което ще е добре дошло за тези, които искат повече контрол върху камерата.

Естествено, като всеки уважаващ себе си съвременен цифров фотоапарат и X100S може да снима видео с Full HD качество (1920 x 1080 пиксела) и скорост от 60 кадъра в секунда.

Единственият по-сериозен недостатък на тази камера е липсата на опция за смяна на обектива - нещо което не би трябвало да е непреодолима пречка за всеки истински креативен фотограф.


Сподели.