"Другият сън" е психологически роман, маскиран като фантастичен. В едно бъдеще, погълнато от технологията, животът, спомените, паметта и дори усещането за реалност придобиват съвсем различен смисъл. Разстоянията между световете – също.
"Другият сън" не е роман, който ще изгълтате на един дъх, въпреки че е кратък. Той е от книгите, които предизвикват читателя си да мисли. Изисква пълното ви внимание. Провокира ви да си зададете въпроси.
Всичко това, разбира се, не се случва директно. Тревогата, която "Другият сън" предизвиква в ума на читателя, се промъква там бавно и тихо. Подобно на футуристичните шедьоври на Оруел и Бредбъри, това повествование ни пренася в едно бъдеще, което изглежда съвсем реалистично.
Владимир Полеганов е добре познат на феновете на фантастична литература в България. Не само като писател, а и като преводач. Отношението му към жанра, естествено, оставя своя отпечатък и върху "Другият сън".
Историята в романа започва с едно странно телефонно обаждане. Главният герой се опитва да се обади на съпругата си, но вместо да се свърже с нея, чува странен глас, който говори на непознат език. Тази на пръв поглед съвсем обикновена грешка отваря вратата към другия свят.
Странно място, в което той продължава да попада по някакъв начин. Как точно се случва този преход, самият той не знае, може би защото всъщност няма значение. Къде се намира този друг свят? Дали е друга планета? Дали е паралелна реалност? Дали е плод на въображението?
Едно е сигурно: там всичко е различно. От предметите и хората до усещането за време. Всяка следваща крачка се оказва непредвидима и води ту към ужаса от чуждото, ту към удивлението от него. Растенията са с геометрични форми, а фауната сякаш изобщо не притежава конкретна и постоянна форма.
Гъвкавата условност на това странно пространство изкушава главния герой и той с радост потъва в този нов, различен свят. За нас обаче е също толкова любопитно и откъде тръгва.
"Другият сън" е интимна история за времето, в което бъдещето неусетно е станало част от ежедневието. Реалността, в която живеят главният герой и съпругата му, е погълната от технологиите. В дома им сноват почистващи машини. Светлините се пускат сами. Устройствата стават все по-невидими, има "споделени светове", места, на които уморените от живота тела могат да пренесат съзнанието си, ако все още не са готови да направят крачката към смъртта.
Какво се случва, когато поверим паметта и желанието си на технологиите? Дали хората винаги ще имат нужда от други пространства, в които да бягат от своята действителност? Внимателно изграден психологически роман, "Другият сън" е особено изкушаващ за феновете на фантастиката, но не е насочен само към тях.
Ако сте любопитни да научите повече за книгата и нейния автор, можете да го направите на официалната премиера на "Другият сън" на 16 ноември в литературен клуб "Перото".