Често се спори дали е по-трудно да се пишат разкази или романи. Повече майсторство ли изисква да разкажеш една история в няколко страници, отколкото да й посветиш цяла книга? Всъщност едва ли можем да определим кое е по-трудно, по-важно или по-добро. Факт е, че разказите имат своето значимо място в света на литературата и могат да донесат на читателите не по-малко удоволствие от един роман.
Все пак няма как да не се възхитим от майсторството, с което авторите на следващите пет книги успяват да поберат не просто един цялостен сюжет, а истински малки светове само в рамките на няколко странички. И със сигурност няма да изненадаме никого, като припомним, че някои от най-великите писатели (всъщност повечето от тях) са започнали творческия си път именно пишейки разкази.
"Нощ в райската градина" на Орасио Кирога
Орасио Кирога е роден в Уругвай през далечната 1878 година. Той прекарва по-голямата част от живота си в усамотена ферма в североизточната аржентинска провинция Мисионес, близо до границата с Парагвай. Вдъхновен от заобикалящата го природа, макар тя да е не само прекрасна, но често и безмилостна, Кирога пише разкази, притчи и приказки, въпреки непопулярността на тези жанрове в страната.
Постепенно той се утвърждава като един от първосъздателите на канона на късата проза в Латинска Америка, всепризнат майстор на магическия реализъм. Кирога се възхищава от писатели като Едгар Алън По, Чехов, Киплинг и Мопасан.
Собствените му произведения пък се превръщат във вдъхновение за Кортасар и в пример, макар и за грешки, от които можеш да се поучиш, за Борхес. Историите, които Кирога разказва, са самобитни, в тях хората, природата и животните са неизменно свързани - в хармония или в конфликт, но винаги заедно.
Необикновени и неочаквано съвременно звучащи, посланията в творбите му докосват съкровени струни и отправят мъдри послания, които са извън категориите време и пространство. Сборника с разкази на Кирога "Нощ в райската градина" можете да намерите ТУК.
"Шест задачи за дон Исидро Пароди" на Хорхе Луис Борхес и Адолфо Биой Касаре
"Шест задачи за дон Исидро Пароди" се появява в резултат от общото увлечение по детективския жанр на Хорхе Луис Борхес и Адолфо Биой Касаре. Резултатът, както вероятно сте досетили, е повече от добър. Те публикуват шест разказа под псевдонима Онорио Бустос Домек.
Главното действащо лице в тях е странният детектив Исидро Пароди, който излежава несправедлива присъда в килия № 273 в Държавния затвор. Въпреки това, без дори да има нужда да напуска килията, той разрешава със завидна проницателност и умение най-заплетените криминални случаи.
Тази остроумна пародия на детективския жанр в разказите за детектив Пароди върви ръка за ръка с пародирането на различни страни на аржентинското общество от четирийсетте години на миналия век. Освен това "Шест задачи за дон Исидро Пароди" е прекрасен пример за успешно сътрудничество между двама големи аржентински писатели, при това доста необичайно, като се има предвид, че става дума за разкази, а не за роман.
Най-лесният начин да се сдобиете с "Шест задачи за дон Исидро Пароди" е ТУК.
"Шейсет разказа" на Дино Будзати
Дино Будзати е многостранен талант, художник, писател и журналист. Той живее в Милано и освен като майстор на краткия разказ е известен и като автор на пиеси и комикси. Освен това е автор на един от ключовите за литературата на ХХ век роман "Татарската пустиня" (1940).
През 1958 година Будзати включва най-добрите си кратки текстове в сборника "Шейсет разказа". Същата година книгата е отличена с най-авторитетната италианска награда за литература - "Стрега".
Едновременно фантастични и реалистични, разказите на Будзати впечатляват със свежо въображение и изключително умело представяне на отношенията между хората. Сюжетите му са разнообразни и ярки. В "Шейсет разказа" читателите ще открият апокалиптични сценарии, шеметни преходи във времето и пространството, тайнствени планински кътчета, близки срещи с Бог, вендета на гигантски насекоми, хайка за змей, преживелици на завистливи музиканти и художници-привидения.
Какво още крият "Шейсет разказа" на Будзати - можете да откриете ТУК.
"Измислици" на Xорхе Луис Борхес
Борхес няма нужда от представяне - той е едно от най-популярните имена в световната литература през 20 век и дължи славата си именно на факта, че е истински майстор на краткия разказ.
В предговора към сборника си "Градината с разклоняващи се пътеки" писателят казва: "Тежка и изтощителна лудост е да пишеш пространни книги; да разгръщаш на петстотин страници една идея, която чудесно може да бъде изказана за броени минути".
А творчеството му е чудесна илюстрация на умението да се разказват големи истории с малко думи. Емблематичният сборник с разкази "Измислици" се състои от 16 трудно поддаващи се на класификация неголеми прозаични къса. В тях се преплитат фантазия и философия, неразгадаеми лабиринти, въображаеми енциклопедии, детективски истории и научни коментари върху несъществуващи книги.
Борхес променя напълно представите за прозата на своето време, като промените са не само в начина на писане, но и в начина на четене. Най-лесният начин да се сдобиете с "Измислици" е ТУК.
"#НаЖивоОтСофия" на Александър Шпатов
Александър Шпатов е автор на няколко сборника с разкази и очевидно има афинитет към кратките истории, освен това умее да разказва добре. Сборникът е озаглавен "#НаЖивоОтСофия", защото, както подсказва заглавието, действието на разказите, събрани в него, се развива именно в София.
Така че колкото и да е нетипично за българска литература, тук няма да видите родното село, нито сюжети, захвърлени в далечното минало или развиващи се в други страни.
Разхождайки читателите из добре познати места като пилоните на НДК, Петте кьошета и подлеза на Софийския, Александър Шпатов успява да изгради един жив, ярък и изключително истински портрет на столицата. Такава, каквато я познаваме и обичаме.
"#НаЖивоОтСофия" можете да намерите ТУК.