"Първа любов и други повести" на Иван Тургенев
Топли, емоционални, различни, героите на Тургенев променят литературата на своето време и продължават да вълнуват читателите до днес. Истински новатор в средата на XIX век, младият писател не се страхува да експериментира нито в стилово, нито в жанрово отношение.
Успял да впечатли с творчеството си Достоевски още когато е съвсем млад, Тургенев умее еднакво майсторски да пресъздава и щастието, и дълга, и егоизма. Женските образи в повестите му са своенравни и всеотдайни, разкрепостени и раними, незименно романтични и склонни да следват сърцата си, дори когато това означава да нарушат обществените норми.
В "Първа любов и други повести" са събрани някой от най-ярките "любовни" повести на Тургенев: "Ася", "Пролетни води", нетрадиционната "Песен за тържествуващата любов" и разбира се, "Първа любов", чието име носи сборникът.
А той би бил прекрасен подарък за всяка дама, която обича руската класическа литература. Най-прекият път към него е ТУК.
"Недоразумение в Москва" на Симон дьо Бовоар
Симон дьо Бовоар е колкото ярка, толкова и противоречива личност. Философ и писател, тя е много повече от жената, споделяла живота на Жан-Пол Сартр. Нетрадиционната им връзка, белязала живота и творчеството и на двамата обаче, е изключително вълнуваща.
"Недоразумение в Москва" е едно от по-малко познатите произведения на Симон дьо Бовоар. Написана през шейсетте години, новелата е издадена наколко десетилетия по-късно. Историята проследява двама пенсионирани учители, които преживяват съпружеска криза.
Едно пътуване до Москва, където двойката посещава дъщерята от първия брак на мъжа, разкрива постепенно както страха им от старостта, така и дълго трупаното огорчение. Критичен портрет на Съветския съюз в средата на шейсетте, "Недоразумение в Москва" впечатлява с дълбочината на посланието и краткостта на формата си.
А дали двамата герои са отражение на писателката и Сартр, ще ви оставим да откриете сами. Можете да го направите ТУК.
"Жената на стълбата" на Бернхард Шлинк
Бернхард Шлинк е автор на превърналия се в истинска сензация роман "Четецът", чиято екранизация, режисирана от Стивън Долдри, спечели "Оскар" за най-добър филм. Онези от вас, които са гледали или чели "Четецът", едва ли има нужда убеждаваме, че си заслужава да отделят време за "Жената на стълбата".
В случай че не познавате творчеството на Бернхард Шлинк, а искате да зарадвате важните жени в живота си с хубав роман, ето като какво трябва да знаете. "Жената на стълбата" е роман със стройна конструкция, написан с характерния за автора си ясен, съвършен в своята простота стил.
Историята започва с появата една картина смятана от всички за отдавна изчезнала. На картината е нарисувана жена. "Завръщането" на платното смущава изкуствоведите, но в много по-голяма степен обърква живота на тримата мъже, които някога са били влюбени в модела.
Дали някой от тях ще успее да спечели отново любовта на жената от картината, можете да разберете ТУК.