Въздействието на книгите и телевизията върху човешката психика са обект на изследване от учените от години.
Има обаче причини, които показват, че изборът на книга пред телевизията е оправдан и за това не са ни необходими научни доказателства...
Няма прекъсвания за реклами
Едва ли има зрител, който да е доволен от прекъсването на неговото любимо предаване заради рекламния блок. Продължителността на рекламите за едночасово предаване е около 15 минути. Читателите не са смущавани от нещо подобно. Те разполагат сами с времето си и могат да прекъснат четенето, когато сами пожелаят и без да попадат под обстрел от посланията на рекламодателите.
Без "битки" за дистанционното
Ако се случва често (или дори само понякога) да се борите за дистанционното вкъщи, можете да си представите колко хубаво би било различните предпочитания за телевизионна програма да не бъдат повод за домашна свада. Книгите дават възможност на всеки да прекара времето си приятно с хубава книга, при това без да пречи на останалите.
Съпреживяваме
Четенето на книга отнема повече време от гледането на филм и дава повече възможности да се поставим на мястото на героите. Съпреживяването на събитията от книгите има влияние върху формирането на личността в детска възраст. Според американския психолог Бруно Бетелхайм, именно възмездието, което получават онеправданите герои в приказките, не позволява на агресивността да надделява в реалния живот.
Превръщаме се в режисьори
Външният вид на героите и местата, на които се развива действието, почти винаги са описани подробно от автора. И все пак читателят има достатъчно пространство, за да може да включи въображението си и да влезе в ролята на режисьор. Филмът вероятно ще остане само в собствената му фантазия, но много творци са почерпили вдъхновение и са създали филми по книги.
Учим граматика
Една от най-важните причини да изберем книга пред телевизията е ограмотяването ни по отношение и на правописа, и на разбирането на текста, който четем. Когато учим чужд език, за да усвоим знания, ни препоръчват да четем книги, написани на същия език. Тази препоръка е валидна и в училищата за научаване на майчиния ни език. В голяма степен нейното пренебрегване води до незадоволителното ниво на грамотност, на което сме свидетели днес.
Надникваме в различни светове
Книгите ни дават възможност да надникнем в места и култури, които никога не сме срещали в действителността. Те имат възможност да ни "кажат" много затова, което не познаваме. В книгите времето не е ограничено, както в телевизията, и могат да ни позволят да скицираме коректен образ. А и, не на последно място, някои телевизии представят гледните точки, съобразени с интересите на определени фигури, от които са финансово зависими.
Намираме съвети в книгите
Книгите съдържат послания. Какви ще бъдат те, зависи не от ситуацията, в която сме попаднали, а от начина, по който приемаме живота си в настоящия момент. Затова, ако вземем книга, която сме чели преди, при повторно прочитане може да я приемем по рaзличен начин, да намерим в нея нови поуки. Случайно избран абзац от книга също дава добър съвет, когато имаме нужда.
Помагат ни да погледнем в себе си и извън себе си
За да погледнем навътре в душата си, понякога е необходимо да се вглъбим за малко в себе си. Така често опознаваме непозната досега част от самите нас. Книгите са добър другар в тази задача. Всеки път, когато успеем да открием нещо ново за себе си, успяваме да видим или да приемем по нов начин и част от света извън нас.
Книгите са повод за среща
Да дадем или вземем книга от някого е хубав повод за среща. Разбира се, може да се видим, за да гледаме някое предаване заедно, но тогава то приковава вниманието ни и губим шанса да споделим пълноценно време с приятел. Подаването на книгата от ръка в ръка отнема няколко секунди и оставя достатъчно време за чаша ароматно кафе и споделена приятна компания.
Книгите са храна за разума
Когато търсим храна за разума си, непременно трябва да се обръщаме към книгите. В техните страници се крият знания и мъдрост, които ни поставят в различни ситуации чрез героите си, предизвикват ни да се чудим и решаваме как бихме и как не бихме постъпили в дадена ситуация. Книгите развиват способността на мозъка ни да мисли.