Когато си на четири, вероятно любопитството ти към света те е накарало да се научиш на много неща – например да броиш, да казваш стихотворения, да пееш песни, да познаваш цветове и форми, да караш балансиращо колело. Вероятно вече имаш приятели и любими игри и сигурно нямаш търпение да започнеш да четеш и пишеш.
Но може и да не си готов да тръгнеш на училище и от сутрин до вечер да бъдеш далеч от дома, разделен от семейството си.
Разумно ли е изобщо да се говори за нещо задължително, когато става въпрос за четиригодишни деца? И сигурно ли е, че пращането им в учебно заведение на такава крехка възраст ще е най-доброто за тяхното развитие?
Да задължиш четиригодишно дете да посещава институция (независимо дали е детска градина или училище) не е в негова полза, тъй като по този начин то насилствено се откъсва от домашната среда и се отнема възможността му да бъде отглеждано и възпитавано в семейството.
Според правителствената "Стратегия за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система", която ще влезе в сила след промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, децата ще се подготвят за училище три, вместо досегашните две години и това цели да им помогне да завършат успешно поне основно образование.
Възможно ли е изобщо проблемите с ранното отпадане от образователната система да бъдат разрешени чрез принудителното разширяване на нейния обхват? И трябва ли заради семействата с отпадащи ученици (предимно от малцинствата) да се ощетяват онези, които имат финансовата възможност да осигурят за децата си най-добрата среда, включително и образователна, максимално дълго време?
Това са само част от въпросите, които стратегическият документ на Министерски съвет повдига. Логично е и да се запитаме също къде ще се обучават всички деца, след като в момента държавните и частните детски градини в София са пълни и достатъчно места за всички желаещи няма.
И още – може ли държавата да направи задължителното предучилищно образование на четиригодишните напълно безплатно? Според анализатори отговорът е положителен, но изисква сериозни промени в делегираните бюджети. Това едва ли ще бъде направено, тъй като сега за обучението в целодневните предучилищни групи в почти всички общински детски заведения в страната се заплаща такса.
Като родители знаем, че всяко дете е различно – има индивидуални нужди и се развива по свой собствен ритъм. За едно дете е добре да общува активно с връстниците си от най-ранна възраст, но за друго е необходимо домашно възпитание в семейна среда по-дълго време.
Не всяко дете ще бъде готово да се обучава за училище на четири години, ето защо е важно държавата да не отнема водещата роля на родителя и най-вече правото му на избор, познавайки детето си, да направи онова, което е най-добро за развитието му.
За най-малките и техните родители ще е полезно предучилищна подготовка на четири години да има (особено ако е под формата на безплатна детска градина, както обещават от МОН), но тя да бъде свободноизбираема, а не задължителна.
Източник: Uchi.bg