Сериозната литература изисква доста по-внимателно четене от романите, които разгръщаме на плажа. Така че есента е идеален сезон да отделим малко време на класическата литература (дори да става дума за модерна класика) и на нейните създатели. Следващите три книги определено заслужават да им обърнете внимание.
"Вдъхновение" на Исак Бабел
Едно от големите имена в руската литература на ХХ век - Исак Бабел - е новелист, драматург и сценарист, признат като един от световните майстори на късия разказ. Творчеството му се превръща във вдъхновение за писатели като Илф и Петров, Едуард Багрицкий и Михаил Светлов.
Преведен и високо ценен по цял свят, Бабел е разказвач с изключителен стил и описва живота на еврейската общност в родния си град Одеса с истинско майсторство. В сборника разкази "Вдъхновение" са събрани творби, повечето от които не са издавани на български език досега.
Книгата включва както не толкова широко познати разкази на Бабел, така и няколко автобиографични творби, които ще променят представата ви за писателя и за неговите сюжети, защото излизат извън тематичните рамки, с които сме свикнали да свързваме произведенията му.
За онези от вас, които все още не са се докосвали до творчеството на Бабел, "Вдъхновение" е прекрасен повод да се "запознаят" с един от най-стилните автори на ХХ век. Най-прекият път към книгата е ТУК.
"Литературни есета" на Вирджиния Улф
Една от емблемите на литературния модернизъм от началото на XX век и значителна фигура в лондонското литературно общество в периода между двете световни войни, днес Вирджиния Улф съвсем заслужено се нарежда сред световните класици.
И макар че сме свикнали да я свързваме най-вече с романите, на които е автор, Улф е не по-малко известна и със своите есета. Още съвсем млада тя работи като сътрудник на големите литературни издания в Англия и не спира да пише есета дори когато вече се е утвърдила като писател.
Есета по всякакви литературни и нелитературни поводи, в които без страх и задръжки изказва собственото си мнение, често пъти в разрез с общоприетото. Сред есетата на Улф има чисто теоретични, главно посветени на модернизма, такива, посветени на състоянието на книжния пазар, на читателя, без когото литературата е невъзможна или просто на удоволствието от четенето. Това, което ги обединява, е пълната липса на надменни интелектуални пози и досадна помпозност.
В тях Вирджиния Улф увлича публиката си в един непринуден "разговор" за литературата, способен да плени дори и читателите, които не споделят нейните често емоционални възгледи. Най-лесният начин да се сдобиете с "Литературни есета" е ТУК.
"Валс на раздяла" на Милан Кундера
Милан Кундера няма нужда от представяне. Малко писатели успяват да се превърнат в класици още приживе, но той определено е един от тях. Роден в Чехия, Кундера напуска страната още през седемдесетте години и емигрира във Франция, а повечето му най-известни творби са издадени първо на френски.
Няколко поколения читатели и творци се възхищават на произведения му и мечтаят да постигнат лекотата, с която Кундера съчетава философията, иронията и увлекателните сюжети.
"Валс на раздяла" е роман, в който най-сериозните житейски проблеми са умишлено омаловажени, обрисувайки повече от красноречиво факта, че съвременният човек е лишен от правото да изживее трагедия. И макар че е писан през седемдесетте, той не е изгубил дори частица от своята актуалност.
Действието се развива в санаториум в малко чешко градче, където се преплитат взаимоотношенията на осемте персонажа. Какво свързва един лекар, един американски богаташ, една медицинска сестра и един тромпетист и кои са останалите оплетени в тази необикновена история герои, можете да разберете само ако прочете "Валс на раздяла".
А най-лесният начин да се сдобиете с него е ТУК.