Step Up: Revolution или танцът като форма на протест

Pinterest LinkedIn +

Step Up: Революция (Step Up: Revolution) е четвъртата част от хитовата поредица и определено не отстъпва по нищо на предишните. Лентата, чийто режисьор е Скот Спир (Scott Speer), залага на зрелищна визия и спиращи дъха танци.

Не е нужно да сте танцьори, за да оцените Step Up: Revolution, въпреки че именно танците са причината да си заслужава да го видите. Не само заради грандиозната визия, но и защото идеите, заложени в хореографията им, са интересни и оригинални. За разлика от сюжета на филма, който е доста предвидим, но пък притежава всички задължителни за любовна история елементи.  

Основната идея на Step Up: Revolution вероятно също ще ви се стори позната. Танцът е начин на себеизразяване, универсален език и форма на изкуство, а уличните танцьори, чиято история проследява филмът, успяват да го превърнат и във форма на протест. Доста интелигентна, доста ефективна и, освен всичко друго, изключително зрелищна.

Първоначалната идея на танцьорите, да привлекат общественото внимание към себе си и  да спечелят конкурс за най-гледано видео в Youtube, се променя когато решават да използват пърформансите си като форма на протест срещу застрояването на част от града.



Задължителната любовна история е тази между Шон, който е един от лидерите на бандата улични танцьори The Mob и Емили, дъщеря на собственик на верига хотели, която противно на очакванията на баща си иска да стане танцьорка. След като се влюбва в Шон, който работи в един от хотелите на баща й, Емили решава, че иска да се присъедини към The Mob, търсейки вдъхновение, за да си създаде собствен стил на танцуване.

Идеята изглежда добра, но само на пръв поглед, защото съвсем скоро след присъединяването й към групата става ясно, че баща й, който иначе е чудесен човек, е решил да разруши квартала, в който живеят Шон и приятелите му и да построи лъскав хотелски комплекс на негово място. Въпреки че именно Емили дава идеята да използват изкуството си, за да протестират срещу застрояването на района, в момента, в които останалите разбират, че е дъщеря на хотелиера, се настройват и срещу нея, и срещу Шон. Което, разбира се, се отразява на техните взаимоотношения.


Освен задължителните елементи като ревнив най-добър приятел, амбициозен, млад бизмесмен, който се опитва да впечатли дъщерята на шефа, влюбени с доста различно социално положение, непроявяващ разбиране родител и, естествено, happy end, в Step Up: Revolution има и няколко доста оригинални идеи. Всички свързани с хореографията на филма.

The Mob се превръщат в произведение на изкустовото, в метафоричен образ на корпоративното превземане на света и в интернет сензация, въпреки че не успяват да спечелят конкурса, от който започва всичко. Но пък привличат достатъчно внимание, за да бъдат в крайна сметка не само чути, но и оценени от всички.



Главните роли са поверени на Райън Гузман (Ryan Guzman) и Катрин МакКормик (Kathryn McCormick). Танцовите умения и на двамата са значително по-впечатляващи от актьорските, но това е напълно обяснимо като се има предвид, че и двамата са професионални танцьори, за които Step Up: Revolution е първа актьорска изява. Катрин МакКормик е позната на феновете на реалити телевизията от популятното шоу So You Think You Can Dance. Актьорският състав на лентата е основно от танцьори, но към тях се присъединява и Питър Галахар (Peter Gallagher). Актьорът, когото най-вероятно свързвате със сериалите The O.C. и  Californication, е в ролята на бащата на Емили.


Режисьор на Step Up: Revolution е Скот Спир (Scott Speer), който е работил по няколко проекта с режисьора на предишните части на поредицата Джон Чу (Jon M. Chu), който този път е в ролята на продуцент на филма.



Въпреки че е предвидим, Step Up: Revolution е не само мащабен, но и визуално изпипан, което го превръща в чудесно лятно забавление, особено ако искате да съчетаете почивка си с разтоварващ филм.




Сподели.