Ако ви е омръзнало да ви повтарят колко е важно позитивното мислене и не успявате да разберете защо се вдига толкова много шум около книгите от типа "помогни си сам", значи "Противоотрова" на Оливър Бъркман е точното четиво за вас.
Има ли щастие за хората, които не понасят положителното мислене? Според журналиста от The Guardian Оливър Бъркман отговорът на този въпрос е "да". Той не само поставя под въпрос ефективността на крайния позитивизъм, но и доказва, че подобна нагласа към света съвсем не е задължително условие за щастие.
Дългогодишните занимания на Бъркман със социална психология го убеждават, че изключително популярните книги за самопомощ изобщо не са толкова ефективни, колкото се очаква да бъдат. Теза, която защитава в рубриката си в The Guardian, озаглавена "Тази колонка ще промени живота ви".
Същата идеята е заложена и в основата на изключително успешната му книга "Противоотрова". С присъщото си чувство за хумор Бъркман успява да преобърне представите, налагани в продължение на години от безбройните специалисти в сферата на самопомощта.
"Противоотрова" изследва положителните страни на здравословния негативизъм, като предлага на читателите далеч по-ефективен метод да се научат да приемат спокойно нещата от живота.
Като основен недостатък на този тип литература Бъркман изтъква факта, че твърденията на авторите на подобни книги рядко са подкрепени от сериозни факти или от реални проучвания. От друга страна, издателите на подобни четива отдавна са стигнали до едно много интересно откритие - така нареченото "правило на осемнайсетте месеца".
Според него всеки, който си купува наръчник за самопомощ, си е купувал подобна книга и преди. Обикновено в рамките на осемнайсет месеца читателят стига до извода, че книгата, която е избрал, не може да реши всичките му проблеми и търси допълнителна помощ.
Колкото и да е разочароващо, обаче, никоя книга не може да предложи универсално решение на всички проблеми. И за съжаление посланията зад обещаващи заглавия като "Седемте навика на високоефективните хора" най-често са банални.
И тъй като, за разлика авторите на този тип книги, Бъркман обича да стъпва на факти, той не пропуска да отбележи, че според проучванията, правени от медиите, страните, в които хората са най-щастливи, съвсем не са тези, в които се продават най-много наръчници за самопомощ.
Защо не помагат книгите, които ни дават такива щедри обещания? Дали търсенето на щастие е надценявано и може ли изобщо да бъде цел в живота? Всъщност дори да пренебрегнем факта, че понятието "щастие" няма един общовалиден смисъл, не можем да не се съгласим с философа Джон Стюарт Мил, когото Бъркман цитира.
"Зададете ли си въпроса дали сте щастлив, вие преставате да бъдете такъв" казва Мил. На свой ред Бъркман открива, че и философите, и психолозите стигат до един и същ извод - прекаленият стремеж към щастие и непрекъснатото усилие, влагано в опитите да се чувстваме щастливи, постигат тъкмо обратния ефект.
Каква е алтернативата тогава? "Негативният път" към щастието. За да бъдем истински щастливи, просто трябва да приемем и негативните емоции. Невинаги можем да избягаме от провала и несигурността, а и невинаги можем да мислим само и единствено позитивно. Достатъчно е просто да приемем този факт (залегнал дълбоко в сърцевината на древните философии и религии) и ще бъдем, ако не друго, поне по-спокойни.
За разлика от литературата за самопомощ, "негативният път" не предлага елементарни трикове и универсални, подходящи за всеки съвети. Не е изчерпателна и строго организирана философия. Иначе казано - противоотровата не е панацея.
"Противоотрова" е пътешествието на Оливър Бъркман из света на здравословния негативизъм и на хората, избрали да следват негативния път към щастието. Пътуване, което той започва от доста неочаквано място - семинара за позитивно мислене "Открий мотивацията!" в Сан Антонио, който е един вид еманация на култа към оптимизма.
Причината е, че вярва, че представата за позитивно мислене, налагана от книгите за самопомощ и подобни семинари, е просто преувеличена версия на едностранчивите представи за щастие на хората. Започвайки от извора на проблема, Бъркман умело съчетава собствените си преживявания с факти и стъпва на философията и здравия разум, за да ни помогне да се отърсим от обкръжаващата ни изкуствена бодрост.
Той не предлага рецепта за успех, а един далеч по-забавен, макар и "негативен" поглед към понятието щастие. Най-лесният начин да се сдобиете с "Противоотрова" е ТУК.